Deloitte: Vánoční dárky Češi <span>nakoupí až ve slevách</span>

Ekonomika
12. 11. 2009 11:10
Obchodní vům o Vánocích, ilustrační foto
Obchodní vům o Vánocích, ilustrační foto

Obchodní vům o Vánocích, ilustrační fotoČeši letos s nákupem většiny vánočních dárků počkají až na slevy mezi svátky a povánoční výprodeje, aby dárky pro své blízké pořídili za co nejvýhodnější ceny.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte, podle kterého necelá třetina Čechů letos kvůli hospodářské krizi plánuje utratit za vánoční dárky méně peněz než loni, polovina počítá se stejnými výdaji a více peněz si na letošní Vánoce hodlá vyčlenit 21 procent lidí.

ČTĚTE TAKÉ: Průměrný Čech letos utratí za vánoční dárky o 500 korun méně

Martin Tesař ze společnosti Deloitte dnes novinářům řekl, že ve slevách v období Vánoc letos Češi chtějí nakupit 59 procent vánočních dárků, v povánočních výprodejích 12 procent a v předstihu pořídí pouze třetinu dárků. Vyčkávací taktiku Tesař zdůvodnil tím, že lidé díky pozdějším nákupům dárků očekávají lepší cenové nabídky.

Pařížská ulice v Praze, ilustrační fotoSlevy, slevy, slevy 

Mezi obchodníky panuje před vánoční sezonou velká nervozita, protože Češi kvůli hospodářské krizi omezili své útraty. Obchodní řetězce proto začaly nabízet předvánoční slevy a různé akční cenové nabídky, pomocí kterých se snaží povzbudit zákazníky k útratám. Předvánoční slevy spustily například řetězce Tesco či Albert. Češi by při letošních vánočních nákupech mohli ušetřit i díky tomu, že ceny spotřební elektroniky i potravin ve srovnání s loňskem klesly.

ČTĚTE TAKÉ: Vánoční kapři proti loňsku nepodraží

Vánoce jsou pro obchodníky tradičně nejsilnějším prodejním obdobím v roce. Před loňskými Vánoci bylo v obchodech navzdory krizi více zákazníků než v předchozím roce a prodalo se také více zboží. Tržby obchodníků ale byly srovnatelné s rokem 2007; důvodem byly nižší ceny.

Foto: Jan Zátorský

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

EIA: Zásoby ropy v zemích OECD se blíží nejnižší úrovni za několik desetiletí

Ekonomika
9. 6. 2026

Většina pojišťoven už nepojistí turisty, kteří cestují na Kubu

Ekonomika
9. 6. 2026

Aeru Vodochody loni vzrostl zisk před zdaněním na rekordních 502 milionů Kč

Ekonomika
9. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ