Internetová doména odkazující na Letiště Václava Havla je na prodej. Řadu názvů letiště v češtině například letiště-vaclava-havla-praha nebo jeho anglickou verzi vaclav-havel-airport-prague s různými koncovkami nabídne 12. prosince aukční centrum Bussmark. Vyvolávací cena každé z nich je šest milionů korun. Odhadní cena je pak stanovena na 20 milionů korun. Pražské ruzyňské letiště o ni ale zájem nemá.
Nabízené domény jsou hodně komplikované, obsahují příliš mnoho pomlček, uvedla mluvčí Eva Krejčí. Zároveň zopakovala, že letiště o změně internetové adresy neuvažuje, což společnost avizovala i v průběhu přípravy změny názvu.
Návštěvníky navíc na oficiální stránky letiště přesměruje nastavení vyhledávačů. Když se do nich zadá název letiště, objeví se jako první odkaz právě na jeho stránky www.prg.aero, dodala mluvčí.
Přesto jednatel a licitátorBussmarku Miloš Hora věří, že se jednotlivé domény za tyto ceny prodají. Podle něj o ně nemusí mít zájem pouze samotné letiště, ale i další firmy, které na letišti podnikají. Odhadní cena podle něj není nikterak nadhodnocená a odpovídá tomu, za kolik se podobně atraktivní domény ve světě prodávají. Kupujícímu totiž dokáže atraktivní jméno zajistit vysokou návštěvnost stránek, což je zajímavé zejména kvůli cenám inzerce, kterou majitel na těchto stránkách může umístit.
Pokud by se letiště cítilo nabídkou domén poškozeno na svých právech, mohlo by podle právničky sdružení CZ.NIC Zuzany Průchové požádat dražebníka o vyřazení domén z nabídky případně požádat soud o předběžné opatření.
Cenu domény určuje nejen její název, ale i obsah, který si uživatelé na internetu s tímto názvem spojují. "Z informací, které máme k dispozici o dosud uskutečněných transakcích, je navrhovaná cena poměrně vysoko nad běžnou sumu, je tedy otázkou, zda by o ně vůbec někdo projevil zájem," dodala Průchová. V Česku se ceny nejdražších domén pohybovaly v řádu desítek až stovek tisíc korun.
S nápadem na přejmenování pražského letiště přišel krátce po Havlově úmrtí režisér Fero Fenič. Změna názvu letiště měla od začátku iniciativy své příznivce i odpůrce. Necelý měsíc po exprezidentově úmrtí iniciativu na internetu podpořilo na 80.000 lidí. Později ale podle průzkumů mezi lidmi spíše převažovali kritici pojmenování.