Úbytek exekučních řízení zaznamenávají všechny regiony. Nejméně exekucí soudy loni nařídily ve Zlínském kraji a v kraji Vysočina. Naopak nejzadluženějšími jsou lidé v Moravskoslezském kraji, Praze a Ústeckém kraji. Vyplývá to ze statistik Exekutorské komory, která pokles počtu exekucí očekává i v letošním roce.
"Výsledky souvisejí s celkovou ekonomickou a sociální situací v regionech, s nezaměstnaností, platební morálkou lidí a respektem k právu," uvedla mluvčí komory Petra Báčová.
Nejvýznamnější pokles počtu exekucí loni zaznamenala Praha. Ve srovnání s rokem 2012 se snížil počet exekučních řízení o 23 tisíc na 99 tisíc. Na první místo ve statistikách se tedy dostal Moravskoslezský kraj. Loni tento region předběhl hlavní město o 2 tisíce exekucí. Přesto hlásí výrazný úbytek počtu exekučních řízení, a to o 13 tisíc.
Mezi kraje, kde meziročně nejvíce klesl počtu exekucí, patří i Ústecký kraj (pokles o 19 tisíc), Středočeský kraj (o 14 tisíc), Plzeňský kraj (o 10tisíc) a Jihočeský kraj (o 9 tisíc).
V roce 2013 soudy zahájily celkem 714 exekucí, což je o 106 tisíc méně než v roce 2012. Ve srovnání s rokem 2011 jde dokonce o čtvrtinový pokles. Pokles exekucí způsobila podle komory hlavně osvěta. Průměrná částka, kvůli které soud loni zahájil exekuci, činí 80 tisíc korun.
Exekuce je vždy zahajována soudem na návrh věřitele. Soudní exekutoři nemají na počet exekucí žádný vliv. Platí také, že počet exekucí nelze ztotožňovat s počtem dlužníků. Dlužník může čelit většímu počtu exekucí.