Exportní banka přeřadila úvěry za 15 miliard mezi ohrožené

Ekonomika
13. 5. 2014 07:40
Úvěry, které banka přesunula mezi ohrožené, mají financovat projekty na území Ruska, na nichž se podílí české firmy.
Úvěry, které banka přesunula mezi ohrožené, mají financovat projekty na území Ruska, na nichž se podílí české firmy.

Čtyři úvěry o celkové hodnotě 15 miliard korun přesunula Česká exportní banka (ČEB) do skupiny ohrožených. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Jedna z půjček také patří do skupiny projektů financovaných ČEB, kterými se zabývá policie. Podle Lidových novin má banka problémy i s úvěrem na stavbu apartmánů v Tunisku. Tamní firma nesplácí půjčku 331 milionů korun a česká Exportní garanční a pojišťovací společnost nechce ČEB škodu proplatit.

Úvěry, které státní banka přeřadila mezi ohrožené, mají financovat projekty v Rusku s podílem českých firem. Jedná se o stavbu elektráren Kurganskaja a Salechard stavěných zlínskou PSG, závod Kalevala budovaný jihlavskou PSJ a dodávky brněnské Alty pro Uralvagonzavod. Ředitel ČEB Jiří Klumpar ale uvedl, že u zmíněných úvěrů je stále šance, že budou splaceny. Klumpar nedávno uvedl, že banka má nyní rozpůjčováno zhruba 80 miliard. Z toho 16 miliard tvoří problematické pohledávky, ze kterých se podle něj podaří ČEB vymoci zpět jen šest až sedm miliard korun.

Projekt Kalevala podle listu vyšetřuje spolu s dalšími osmi obchody ČEB policie. Jedním z obchodů, o které se policisté zajímají, je také stavba stovek luxusních apartmánů v Tunisku, kterou chystala jihlavská firma PSJ. Lidové noviny (LN) uvedly, že státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) odmítla exportní bance proplatit stovky milionů za úvěr nesplácený tuniskou firmou. Podle EGAP totiž ČEB pochybila, když si řádně nezajistila zástavu za půjčku, a pojistná smlouva je proto neplatná. Je to vůbec poprvé, kdy EGAP odmítl vyplatit celé pojistné plnění, uvedl deník. ČEB tvrdí, že se stala obětí úvěrového podvodu.

Podle Lidových novin také exportní banka pozastavila čerpání několikamiliardové půjčky pro tureckou společnost Adularya. Peníze jsou určeny na stavbu elektrárny, na níž se podílí několik českých firem. Z úvěru bylo zatím vyčerpáno asi osm miliard korun a poskytnuto mělo být původně ještě pět miliard. Důvodem pozastavení je spor českých a tureckých firem o navyšování nákladů na stavbu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Igor Zehl

Další čtení

ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Ekonomika
2. 5. 2025

Schodek rozpočtu v dubnu vzrostl na 126,1 mld. Kč, loni byl 153,1 mld. Kč

Ekonomika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ