Tuzemští finančníci příliš nevěří, že nastupující koaliční vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL přežije celé volební období. Vyplývá to z průzkumu mezi více než dvěma tisícovkami ekonomických a finančních profesionálů.
Celkem 59,4 procenta dotázaných si myslí, že vláda nevydrží po celé volební období. Na druhou stranu si zhruba tři dotázaní z pěti myslí, že vláda premiéra Bohuslava Sobotky získá v poslanecké sněmovně důvěru. Uvádí to průzkum, který zpracovala agentura Donath Business & Media ve spolupráci se společností Herzmann pro CFA Society Czech Republic.
V příštím roce pak 69,7 procenta finačníků očekává, že vláda zvýší daně z příjmů fyzických osob. Tři pětiny si pak myslí, že kabinet zavede sektorovou daň. Sedmdesát procent respondentů se pak domnívá, že vláda neprosadí efektivní antikorupční opatření. "V delším horizontu vidí odborná veřejnost budoucnost spíše skepticky - čeká zvyšování daní, které ekonomice neprospěje, a nevěří v přijetí účinných protikorupčních opatření," dodává k výzkumu Jan Herzmann.
Odborníci jsou přitom optimističtí ohledně ekonomického vývoje v letošním roce. Přes čtyři pětiny z nich očekávají, že tuzemské hospodářství poroste. Zhruba čtvrtina se pak domnívá, že tempo bude vyšší než jedno procento.
Většina dotázaných a to 63,7 procenta nicméně uvedla, že intervence České národní banky na oslabení koruny k ekonomickému růstu nepřispěje. Stejný názor má pak padesát procent oslovených top manažerů. Naopak guvernér ČNB Miroslav Singer věří, že oslabení měny pomůže českému hospodářství. "Oslabení kurzu koruny významně přispělo k odvrácení hrozby deflace, urychlí návrat inflace do cíle, k němuž dojde koncem roku 2014, a podpoří oživení ekonomiky a trhu práce," uvedl Singer.