Firmy z daňových rájů dostaly veřejné zakázky za 153 miliard

Ekonomika
8. 10. 2013 12:40
Firmy s vlastníky z daňových rájů za posledních pět let vyhrály v ČR veřejné zakázky za nejméně 153 miliard korun.
Firmy s vlastníky z daňových rájů za posledních pět let vyhrály v ČR veřejné zakázky za nejméně 153 miliard korun.

Firmy, jež mají vlastníky v daňových rájích, dokázaly z veřejných peněz získat za posledních pět let zakázky v astronomické výši 153 milirad korun. Firmy s anonymními vlastníky pak získaly dalších téměř čtyřicet miliard. Podle zjištění společnosti Bisnode má zhruba jedno procento firem propojení se stále aktivními politiky.

Počet českých firem s vlastníkem z daňového ráje se za tři čtvrtletí zvýšil o 229 na celkem 12 905. Jejich majitelé kontrolují 3,46 procenta tuzemských společností a do základního kapitálu těchto firem investovali přes 411 miliard korun, což je 17 procent celkového základního kapitálu českých firem.

Mezi nejoblíbenější off-shore destinace patří dlouhodobě Seychely, Kypr či Britské Panenské ostrovy. Státu vlivem toho, že tyto firmy daní v zahraničí, unikají ročně miliardy korun na vybraných daních.

"Aktuální statistiky také potvrzují, že poptávka po daňových rájích stále není nasycena, a zájem podnikatelů o zajištění anonymity a daňovou optimalizaci pokračuje," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. V případě vítězství levice v předčasných parlamentních volbách očekává novou vlnu zájmu.

Původ především

Podle analytika Bisnode Michala Řičaře je v ČR asi 25 tisíc akciových společností a mnoho desítek tisíc společností s ručeným omezením. Od prvního ledna přístího roku pak bude moci zakládat s.r.o. firmy se základním kapitálem jedna koruna, místo dosavadních dvěstě tisíc korun. To by mohlo vést k dalšímu nárůstu nastrčených společností.

"Ve veřejných zakázkách za více jak 153 miliard v uplynulých pěti letech zvítězilo 222 společností. 97 procent finančního objemu zakázek získaly firmy z Nizozemí, Kypru a Lucemburska, což jsou destinace, které se využívají k daňové optimalizaci," popisuje Řičař.

Ředitel protikorupční organizace Transparency International (TI) ČR David Ondráčka k tomu poznamenal, že k zamyšlení je bojkot firem, které neplatí daně v zemích, kde vydělávají. To však půjde dost těžko například v oblasti IT nebo stavebnictví, kde normální spotřebitel nemůže nepoctivou firmu bojkotovat. A tyto firmy jsou na státní cecík přisáty nejvíce.

"U veřejných zakázek je požadavek na zveřejnění konečného výherce zakázky jedním z minimálních opatření proti korupci," tvrdí analytik TI Stanislav Beránek.

Analýzu připravila společnost Bisnode ve spolupráci s Transparency International, které se tématem daňových rájů dlouhodobě zabývají. Při sběru informací čerpá Bisnode pouze z veřejných zdrojů, což není úplně vypovídající, neboť přes polovinu tuzemských firem nedodržuje oznamovací povinnost ohledně výročních zpráv.

Autor: - hep -Foto: ČTK , Petr Švancara

Další čtení

V Praze dnes začne první část rekonstrukce Libeňského mostu

Ekonomika
13. 5. 2025

Americké akcie výrazně posílily díky dohodě USA a Číny o snížení cel

Ekonomika
12. 5. 2025

Nezaměstnanost v dubnu stagnovala, sezonní práce ji nesnížily

Ekonomika
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ