Firmy z daňových rájů dostaly veřejné zakázky za 153 miliard

Ekonomika
8. 10. 2013 12:40
Firmy s vlastníky z daňových rájů za posledních pět let vyhrály v ČR veřejné zakázky za nejméně 153 miliard korun.
Firmy s vlastníky z daňových rájů za posledních pět let vyhrály v ČR veřejné zakázky za nejméně 153 miliard korun.

Firmy, jež mají vlastníky v daňových rájích, dokázaly z veřejných peněz získat za posledních pět let zakázky v astronomické výši 153 milirad korun. Firmy s anonymními vlastníky pak získaly dalších téměř čtyřicet miliard. Podle zjištění společnosti Bisnode má zhruba jedno procento firem propojení se stále aktivními politiky.

Počet českých firem s vlastníkem z daňového ráje se za tři čtvrtletí zvýšil o 229 na celkem 12 905. Jejich majitelé kontrolují 3,46 procenta tuzemských společností a do základního kapitálu těchto firem investovali přes 411 miliard korun, což je 17 procent celkového základního kapitálu českých firem.

Mezi nejoblíbenější off-shore destinace patří dlouhodobě Seychely, Kypr či Britské Panenské ostrovy. Státu vlivem toho, že tyto firmy daní v zahraničí, unikají ročně miliardy korun na vybraných daních.

"Aktuální statistiky také potvrzují, že poptávka po daňových rájích stále není nasycena, a zájem podnikatelů o zajištění anonymity a daňovou optimalizaci pokračuje," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. V případě vítězství levice v předčasných parlamentních volbách očekává novou vlnu zájmu.

Původ především

Podle analytika Bisnode Michala Řičaře je v ČR asi 25 tisíc akciových společností a mnoho desítek tisíc společností s ručeným omezením. Od prvního ledna přístího roku pak bude moci zakládat s.r.o. firmy se základním kapitálem jedna koruna, místo dosavadních dvěstě tisíc korun. To by mohlo vést k dalšímu nárůstu nastrčených společností.

"Ve veřejných zakázkách za více jak 153 miliard v uplynulých pěti letech zvítězilo 222 společností. 97 procent finančního objemu zakázek získaly firmy z Nizozemí, Kypru a Lucemburska, což jsou destinace, které se využívají k daňové optimalizaci," popisuje Řičař.

Ředitel protikorupční organizace Transparency International (TI) ČR David Ondráčka k tomu poznamenal, že k zamyšlení je bojkot firem, které neplatí daně v zemích, kde vydělávají. To však půjde dost těžko například v oblasti IT nebo stavebnictví, kde normální spotřebitel nemůže nepoctivou firmu bojkotovat. A tyto firmy jsou na státní cecík přisáty nejvíce.

"U veřejných zakázek je požadavek na zveřejnění konečného výherce zakázky jedním z minimálních opatření proti korupci," tvrdí analytik TI Stanislav Beránek.

Analýzu připravila společnost Bisnode ve spolupráci s Transparency International, které se tématem daňových rájů dlouhodobě zabývají. Při sběru informací čerpá Bisnode pouze z veřejných zdrojů, což není úplně vypovídající, neboť přes polovinu tuzemských firem nedodržuje oznamovací povinnost ohledně výročních zpráv.

Autor: - hep -Foto: ČTK , Petr Švancara

Další čtení

ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ