Podnikatelé Martin Ulčák a Marek Dospiva nemusejí bývalému šéfovi společnosti Sazka Aleši Hušákovi zaplatit 50 milionů korun. S definitivní platností tak rozhodl odvolací Vrchní soud v Praze. Šestapadesátiletý Hušák se po dvojici domáhal zaplacení milionů kvůli tomu, že mu prý nezaplatili dříve vystavenou směnku. Hušák také musí podle verdiktu soudu Ulčákovi a Dospivovi uhradit každému přes 150 tisíc korun za právníky.
Směnku na 50 milionů Hušák uplatnil u soudu vůči podnikatelům v březnu tohoto roku. Městský soud v Praze proto vydal platební rozkaz, proti kterému se ohradil jak Ulčák, tak Dospiva, který na směnce figuruje jako ručitel. Při následném líčení se soud postavil na stranu podnikatelů a žalobu někdejšího šéfa Sazky na zaplacení milionů zamítl.
Podle Ulčáka směnka sloužila pouze k případnému odkoupení nemovitostí na Menorce, které Hušák vlastnil, v případě, že by se dostal do finančních problémů po pádu Sazky. Dohodnout se na tom měla trojice ústně začátkem května 2011, nabídka však byla údajně omezená tříměsíční lhůtou. Podle Hušákova právníka Andreje Vacíka se ale na inkriminovaném jednání o prodeji nemovitostí nehovořilo. Na co konkrétně byla směnka určená nebo jaká byla doba její platnosti, ale právník nikdy neupřesnil.
Podle předsedy odvolacího senátu Ladislava Derky se soud ztotožnil s názorem prvostupňové instance, protože každá směnka musí mít svůj důvod, kvůli kterému byla vystavena. "Neexistuje směnka, která by neměla žádnou kauzu. Tudíž pokud někdo zastává představu, že směnka znamená, že směnečný dlužník je bez dalšího vždy povinen zaplatit, tak taková představa je nesprávná," uvedl soudce.
Jediný, kdo vysvětlil, proč směnka vznikla, tak byl pouze Ulčák. Proto mu soud dal za pravdu. "Pokud ten, kdo má důkazní břemeno, svoji skutkovou verzi prokáže a ta druhá strana k tomu mlčí, tak pak se samozřejmě rozhodne ve prospěch toho, kdo tvrdil svoji skutkovou verzi," vysvětlil Derka, proč soud zamítl Hušákovo odvolání.
Bývalý ředitel Sazky se stejně jako ostatní dva podnikatelé jednání neúčastnil. Proti dnešnímu pravomocnému verdiktu může podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Zda tak učiní, nechtěl jeho právník komentovat.
Kvůli směnce padla ze strany podnikatelů také trestní oznámení. Domnívají se, že se na nich Hušák pokusil o podvod. Policie podezření stále prověřuje.
Hušák byl generálním ředitelem Sazky od roku 1995, předloni postupně skončil ve funkcích generálního ředitele a předsedy představenstva loterijní firmy. Sazka se na jaře 2011 dostala do insolvence a poté do konkurzu. Její podnikatelskou činnost převzala tentýž rok v listopadu firma SAZKA sázková kancelář, vlastněná finančními skupinami PPF a KKCG
Hušák přišel o 50 milionů. Ulčák a Dospiva mu nemusí platit
Ekonomika
26. 11. 2013 17:26
Aleš Hušák.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Alexandra Mlejnková