Hypermarkety kradou diskontům zákazníky, hlavně slevami

Ekonomika
14. 2. 2013 08:09
Diskonty jsou válcovány hypermarkety (ilustrační foto).
Diskonty jsou válcovány hypermarkety (ilustrační foto).

Diskontní prodejny, které nabízejí levné zboží, začínají v Česku ztrácet podíl na trhu. Ve velkých hypermarketech nakupuje už skoro polovina Čechů. Vyplývá to z průzkumu INCOMA SHOPPING MONITOR 2013 společnosti Incoma GfK.

Rychlá expanze hypermarketových prodejen k sobě přitahuje stále více nakupujících. Už 46 procent českých domácností utratí největší část svých výdajů za potraviny právě v hypermarketech. Diskonty naopak zaznamenaly v meziročním srovnání výrazný pokles a dostaly se na nejnižší úroveň preferencí od roku 2002. Zatímco v roce 2010 je preferovala čtvrtina Čechů, loni jen osmnáct procent.

Češi se v době krize víc orientují na kvalitu. "Když mají šetřit, tak mnohem víc přemýšlí, za co své peníze utratí. Před levným zbožím v diskontech preferují zlevněné značkové zboží v hypermarketech," řekl Pavel Cabal z Incoma GfK.

Češi tak stále víc slyší na slevy. Na vypjatě konkurenčním trhu jsou pořád hlavním nástrojem pro přilákání zákazníků promoakce. Třetí rok za sebou roste podíl domácností, které nakupují podle letáků. Loni jich bylo 37 procent. Už 11 procent českých rodin si prohlíží elektronické letáky řetězců na internetu. V akční slevě se v ČR prodává přes 40 procent veškerého rychloobrátkového zboží.

Právě slevové akce hypermarketů tlačí na diskonty, které přicházejí o zákazníky. "Dopady silného promočního marketingu jsou do jisté míry paradoxní. Není to jen stagnace či pokles diskontních prodejen v době, která se vyznačuje rostoucím zájmem o dobrou cenu zboží. Současně s rostoucí popularitou akčního zboží klesá i zájem o privátní značky řetězců, které jsou také většinově vnímané jako levné," dodal Cabal.

Od roku 2012 podle studie mírně klesá podíl zákazníků, kteří běžně nakupují privátní značky. Letos jejich pravidelný nákup uvádí jen patnáct procent respondentů, což je nejméně za celé sledované období od roku 2007.

Levnější nákupy

V posledních několika letech také klesá velikost průměrného nákupu. Češi utrácejí při jedné návštěvě prodejny potravin stále méně, a to se týká všech formátů: hypermarketů, diskontů, supermarketů i malých prodejen. Častěji také nechávají auto doma a jdou do obchodu pěšky.

Podle odhadu společnosti Incoma GfK byla v roce 2011 jedničkou na tuzemském trhu rychloobrátkového zboží společnost Ahold, která provozuje obchody Albert, s podílem 9,7 procenta. Na druhém místě byl Kaufland (9,3 procenta), třetí místo zaujímá Tesco (8,1 procenta). Čtvrtý je diskont Penny Market (7,7 procenta).

Kromě hypermarketů míří lidé stále častěji do outletů, Češi mají zájem o zlevněné značkové zboží. Tržby pražského centra Fashion Arena se loni zvýšily meziročně o 24 procent, Freeport v Hatích u Znojma zvedl obrat o 3,6 procenta. Lidé i v recesi rovněž více nakupují v internetových obchodech. Letos by obrat tuzemských e-shopů měl podle odhadu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) stoupnout o desetinu na 47 miliard korun.

Tržby v maloobchodě loni v Česku meziročně klesly o 1,1 procenta, v prosinci se propadly dokonce o pět procent. Podle analytiků budou domácnosti šetřit i v letošním roce.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Ekonomika
2. 5. 2025

Schodek rozpočtu v dubnu vzrostl na 126,1 mld. Kč, loni byl 153,1 mld. Kč

Ekonomika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ