Celkem dvě pětiny české populace považují za maximum času, který každý den obětují cestám do zaměstnání a zpět domů, šedesát minut. Vyplývá to z výsledků ankety na pracovním portálu Profesia.cz. Třetina účastníků ankety je však ochotna dojíždět denně až šedesát minut jedním směrem a strávit v autobusu, vlaku či voze nejméně dvě hodiny denně.
Kvůli dobré práci je každý desátý Čech ochoten strávit na cestě jedním směrem denně až 90 minut. Na sedm procent účastníků ankety vyjádřilo ochotu dojíždět za prací jedním směrem 120 minut, tedy strávit v dopravním prostředku až čtyři hodiny denně.
Analýza 42 tisíc životopisů na Profesia.cz potvrdila předpoklad, že obyvatelé největších moravských a českých měst, Brna, Ostravy, Plzně a Prahy mají nejmenší ochotu jezdit nebo se dokonce přestěhovat za prací do jiného kraje.
Připoutanost obyvatel Moravskoslezského kraje k jejich regionu dokládá i podíl lidí (17,5 procenta), kteří si hledají práci v jiném kraji. Stejnými lokálními patrioty jsou Jihomoravané s 18,1 procenta a obyvatelé Plzeňska (20,2 procenta).
Naproti tomu nejvíce ochotni jít za prací mimo svůj kraj jsou lidé ze Středočeského kraje, konkrétně 60,5 procenta. To lze zdůvodnit blízkostí Prahy a fungující dopravní infrastrukturou.
Zajímavější však je to, že práci mimo region si hledá i polovina uchazečů z Pardubicka. Třetím z hlediska mobility uchazečů o práci nejaktivnějším regionem je Vysočina se 43,2 procenta. Tamní lidé se častěji ucházejí o práci v Jihomoravském regionu než v Praze.
Jak dlouho jste ochotni dojíždět do práce? ptali se Čechů
Ekonomika
7. 4. 2015 06:30
Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít