Ministr financí Miroslav Kalousek převzal ve Washingtonu cenu pro nejlepšího ministra financí rozvíjejících se evropských ekonomik. Udělil mu ji mezinárodní časopis Emerging Markets. Kalousek, který ocenění dostal již v roce 2008, je považuje za poctu fiskální politice celé vlády. Titul mu byl udělen už podruhé.
"Je to další signál o tom, jak pozitivně je vnímána snaha české vlády a ministerstva financí o konsolidaci veřejných rozpočtů," uvedl Kalousek. Stane se prvním ministrem financí, který obdrží cenu Emerging Markets podruhé. Poprvé ji získal v roce 2008.
Oblast Emerging Europe zahrnuje 31 států střední a východní Evropy, včetně Turecka a států bývalého Sovětského svazu i jeho asijské části.
Nominace a volba vítěze se zakládá na hlasování několika desítek finančních analytiků, bankéřů a investorů ze soukromého i veřejného sektoru. Posuzován je přínos ministra pro řízení fiskální politiky státu.
Předání ceny se koná při příležitosti zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank členských států Světové banky a Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu.
Ke Kalouskově úspěchu se vyjádřil místopředseda ČSSD Michal Hašek. "Udělení ocenění při příležitosti fóra před ministry financí a guvernéry národních bank světa je jedna z mála dobrých zmínek o politice v České republice za poslední dobu a zprávou, kterou doufám nepřehlédnou ratingové agentury a investoři českých dluhopisů," řekl.
"Jako levicový politik mám velkou řadu vážných výhrad k rozpočtům sestavovaným touto tragickou vládou i k její daňové politice. Přesto mám jako hrdý patriot radost z každého ocenění České republiky, českých sportovců, umělců i politiků," dodal Hašek.