Téměř třetina zaměstnanců v České republice je nespokojena se svou mzdou. Přitom necelá pětina pracovníků není spokojena ani se svým povoláním. Vyplývá to z internetového průzkumu Můjplat.cz, jehož výsledky zveřejnil institut pro výzkum práce CELSI.
Za nízkou mzdu je podle průzkumu možné považovat příjem pod hranicí 60 procent střední hodnoty neboli mediánu mezd v národním hospodářství. V ČR je medián hrubé mzdy přibližně 19 700 Kč, nízké mzdy tak mají ti, kteří vydělávají méně než 11 780 Kč měsíčně. S výplatou pod touto hranicí je nespokojena více než polovina respondentů.
Z průzkumu také vyplývá, že nejméně placeny jsou častěji ženy a také pracovníci bez vysokoškolského vzdělání. Málo placená povolání přitom vykonávají všechny věkové skupiny. Nejčastějšími povoláními, kde lidé vydělávají málo, jsou učitelé, sociální pracovníci, úředníci na nižších pozicích, prodavači a lidé za přepážkami. Průzkumu se zúčastnilo 11 400 respondentů.
Podle Českého statistického úřadu průměrná mzda v loňském roce vzrostla meziročně o 463 korun na 23 951 Kč, byla tak vyšší o dvě procenta. Reálně po odečtení inflace se zvýšila o 0,5 procenta. Podle statistiků je to nejnižší růst od počátku časové řady v roce 2000. Podle analytiků zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší, než je statistický průměr.
Každý třetí Čech není spokojen se svým platem
Ekonomika
18. 4. 2011 15:25
Češi nejsou spokojeni s platem.
Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík