Nástup konkurence Českých drah na trati mezi Prahou a Ostravou přinesl lepší služby na české železnici, shodli se na tom oslovení odborníci. Další otevírání železničních tratí soukromým dopravcům by ale mohlo znamenat potíže s uznáváním jízdních dokladů mezi nimi, což by pro cestující bylo velmi nekomfortní a mohlo by to v důsledku nahrávat automobilové dopravě. První soukromou společností, která na rychlíkové železniční tratě vstoupila, je RegioJet brněnského podnikatele Radima Jančury. Mezi Prahou a Havířovem vozí cestující rok.
"Po letech výhrůžek konečně vstoupil na trh alternativní dopravce, který donutil České dráhy chovat se tržně a prozákaznicky," uvedl ředitel Centra pro efektivní dopravu Michal Drábek. Podle prezidenta Svazu cestujících ve veřejné dopravy Miroslava Vyky se to projevilo například v zavedení bezdrátového internetu v pendolinech, což ČD slibovaly minimálně dva roky, a vybavení druhé třídy rychlovlaků zásuvkami pro drobnou elektroniku. Jak wi-fi internet, tak elektrické zásuvky byly totiž jedním z hlavních lákadel, kterými se před rokem RegioJet snažil národnímu dopravci přetáhnout cestující.Nevýhodu vstupu nových dopravců na trh vidí svaz cestujících ve vznikající tarifní roztříštěnosti, protože jednotliví dopravci si vzájemně neuznávají jízdenky. Rozpad síťového charakteru železniční sítě nebere na lehkou váhu ani antimonopolní úřad, který kvůli tomu prošetřuje výběrové řízení na nového dopravce na trati mezi Ostravou- Krnovem a Olomoucí. Tato trať má být pilotním projektem k pozvolnému ukončení monopolu ČD na železnici.
Vlaky RegioJet za rok působení na českém trhu svezly zhruba 900 tisíc cestujících. Společnost denně vypraví 18 spojů, které v průměru přepraví 3932 cestujících za den. Dopravce očekává, že v nejbližší době překoná hranici čtyř tisíc. Průměrná obsazenost vlaků přitom podle dopravce dosahuje 84 procent, uvedla firma v tiskové zprávě.
Od nového jízdního řádu, který začne platit v polovině prosince, RegioJet zároveň zvažuje posílit spojení do Třince a Českého Těšína o šest vlaků denně, momentálně totiž končí v Havířově. Uvažuje také o rozšíření aktivit na Slovensku.
České dráhy konkrétní čísla o trase z Prahy do Ostravy nezveřejňují. "Nechceme se vymezovat vůči RegioJetu. Vypravujeme vlaky v průměru každou hodinu, někdy i dva. Navíc naše vlaky zastavují ve více stanicích, některé míří z Olomouce na Valašsko či do Zlína," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. V loňském roce České dráhy přepravily 166 milionů cestujících, a zatímco loni zaznamenaly růst o tři miliony za celý rok, letos stoupl počet cestujících o stejné číslo již za první pololetí.
Ministerstvo dopravy otevírání železničního trhu podporuje a argumentuje tím, že součástí nabídkových řízení bude pro nové dopravce povinnost uznávat obyčejné jízdné. To je podle Vyky ze strany ministerstva do jisté míry alibistická pozice, protože může říct, že se jízdní doklady uznávají, reálně si ale tyto jízdenky kvůli vysokým cenám téměř nikdo nekupuje. Připouštějí to i dopravci, přestože poměr prodaných jízdních dokladů úzkostlivě tají.
Nejprodávanějším dokladem u RegioJetu a žlutých autobusů je například zlevněná kreditová jízdenka, doplnil Aleš Ondrůj, ředitel komunikace Student Agency, která tyto spoje provozuje.
Konkurence na českých železnicích přinesla zlepšení služeb
Ekonomika
25. 9. 2012 11:33
Vlak Českých drah (vlevo) a RegioJetu (vpravo).
Autor: ČTK Foto: Petra Mášová, Profimedia , archiv