Dluhy krajů loni stouply o téměř 17 procent na 22,3 miliardy korun. Naopak zadlužení tuzemských měst a obcí loni poprvé od roku 2007 kleslo, a to zhruba o jedno procento na 82,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí.
Nejvíce k růstu celkové zadluženosti krajů loni přispěl růst objemu úvěrů o tři miliardy korun na 19,6 miliardy Kč. Objem přijatých návratných finančních výpomocí a ostatních dluhů se zvýšil o 0,2 miliardy na 2,7 miliardy korun. Dluhopisy loni kraje nevydaly. Kraje také loni získaly bezúročné půjčky od Státního fondu dopravní infrastruktury za 0,5 miliardy korun na předfinancování výdajů souvisejících s čerpáním fondů EU.
Z celkového počtu 6246 měst a obcí bylo loni zadluženo 3089 obcí, tedy meziročně o 23 obcí méně. Na celkové zadluženosti obcí se podle ministerstva financí téměř 47 procenty podílí Praha, Brno, Ostrava a Plzeň; jejich podíl ovšem loni klesl, a to na nejnižší hodnotu od roku 2001. Celkové zadlužení velkých měst se meziročně snížilo o 1,7 miliardy na 38,4 miliardy korun. Zadlužení samotné Prahy kleslo o 0,6 miliardy na 26,7 miliardy korun.
V celkovém objemu zadluženosti obcí jsou zahrnuty bankovní úvěry od peněžních ústavů, vydané komunální dluhopisy, přijaté návratné finanční výpomoci a ostatní dluhy včetně půjček ze státního rozpočtu a z rozpočtů státních fondů.
Z dluhů se financovaly i čističky
Půjčky obce využily stejně jako v předchozích letech zejména na rekonstrukce a výstavbu místních komunikací, kanalizací, čistíren odpadních vod, na předfinancování investičních projektů spolufinancovaných z fondů Evropské unie a na regeneraci a výstavbu bytového fondu.
Podíl obcí s dluhem se zvyšuje s rostoucím počtem obyvatel. Nejnižší procentní podíl obcí vykazujících dluh lze nalézt v nejnižší velikostní kategorii od jednoho do 100 obyvatel, podíl 20,6 procenta. Všechna města s počtem obyvatel nad 20 000 vykazují dluh v souhrnné výši více než 57,9 miliardy korun, uvedlo ministerstvo financí.