Ministerstvo pro místní rozvoj už letos navrhlo odebrání licenci k provozování cestovní kanceláře 23 firmám. Důvodem je mimo jiné chybějící pojištění proti úpadku. On-line deníku TÝDEN.CZ to sdělila mluvčí úřadu Jana Jabůrková.
"V roce 2013 ministerstvo zaslalo 23 návrhů na zrušení živnostenského oprávnění příslušným živnostenským úřadům, v roce 2012 bylo ministerstvem zasláno 63 těchto návrhů," konstatovala Jabůrková.
Cestovní kanceláře totiž musí být ze zákona pojištěny proti úpadku. Důvodem je především skutečnost, aby lidé nepřišli o peníze za své zájezdy nebo nezůstaly během něj v cizině bez možnosti vrátit se domů. V případě krachu cestovky za jejich návrat přebírá odpovědnost příslušná pojišťovna.
"Žadatel o koncesní listinu na provozování cestovní kanceláře musí ke své žádosti mimo jiné doložit pojistnou smlouvu o povinném pojištění záruky pro případ úpadku," uvedla Jabůrková. V případě, že dojde k ukončení pojistné smlouvy, ministerstvo obdrží oznámení od pojišťovny a nepojištěná cestovní kancelář nemůže organizovat zájezdy. Pokud neukončí či nepřeruší svou činnost zašle ministerstvo návrh na zrušení živnostenského oprávnění příslušnému živnostenskému úřadu.
Ukončit svou činnost však může kvůli chybějícímu pojištění i sama cestovní kancelář. Příkladem je jihočeská Bolero tours, která tento týden ukončila činnost po 23 letech. Kancelář nyní neorganizuje žádný zájezd a nemá žádné klienty v zahraničí. Veškeré prodeje Bolero tours zastavila na začátku dubna. Cenu několika set prodaných a dosud nerealizovaných zájezdů by prý mělo pokrýt dosavadní pojištění. Zástupci cestovní kanceláře spolupracují s pojišťovnou Generali, které předají podklady pro vypořádání.
Kde je jistota, ptají se klienti
Chybějící pojištění u cestovní kanceláře však i přesto může způsobit bezesné noci jejich klientům, kteří si již zájezd zakoupili. Je mezi nimi i slečna Lucie z Prahy. Chystá se se svým přítelem strávit dovolenou na jihu Evropy a nyní se obává, že by o zakoupenou dovolenou mohla bez náhrady přijít. "Takových lidí jako my může být více. Kde potom mají vzít jistotu, že se s jejich zájezdem nic špatného nestane," svěřila se se svými obavami on-line deníku TÝDEN.CZ.
"Zásadní informací pro zákazníky s uzavřenými cestovními smlouvami je, zda v době podpisu byla pojistka platná," vysvětlila tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. Pak by při případném úpadku firmy řešila vrácení záloh či jiných plateb za neuskutečněný zájezd právě pojišťovna.
Důvodem potíží mohou být podle Petříčkové přísnější podmínky pro sjednávání pojištění úpadku. Pro letošní rok poklesl počet pojištěných cestovních kanceláří z 1030 na 986.
Samo ministerstvo doporučuje, aby si lidé ověřili pojištění zájezdu ještě před jeho koupí. Informaci o tom, zda je cestovní kancelář, která organizuje zájezd, řádně pojištěna si mohou zjistit například na jeho webových stránkách www.mmr.cz v sekci Cestovní ruch. Kancelář by také lidem před uzavřením smlouvy měla dát lidem na jejich žádost k nahlédnutí doklad o pojištění pro případ úpadku. "V případě uzavření cestovní smlouvy je cestovní kancelář povinna zákazníkovi předat doklad o uzavřeném pojištění," dodala Jabůrková. V praxi se jedná o kartičku velikosti platební karty s údajem o pojišťovně a kontaktem na asistenční službu.