Zatímco se česká ekonomika potácí v recesi a spotřebitelé šetří, trh s uměním zažil loni rekordní rok. Sběratelé a investoři loni na aukcích celkem utratili historicky nejvyšší sumu - 881 milionů korun.
Důvodem obrovského růstu cen a celkové částky utracené za umělecká díla je skutečnost, že se na trh dostaly kvalitní obrazy českých umělců. Loňský rok na českých aukcích patřil zejména rekordu Františka Kupky a jeho obrazu Tvar modré, ale také dílům Emila Filly a překvapivě rovněž čínskému umění.
Výsledná suma 881 milionů korun za vydražená díla je o třetinu větší než v roce 2011. Tato částka dokonce o 130 milionů korun překonala předchozí rekord z roku 2009, kdy investoři nakoupili díla za celkovou částku 751 milionů. "Rok 2012 byl nejlepší v historii," popsal uplynulý rok Vladimír Lekeš, jednatel aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery, která obraz dražila.
Trhu s uměním se evidentně problémy tuzemské ekonomiky nedotýkají. "Krize z roku 2008 přinesla stagnaci pouze na zahraničních trzích, české výtvarné umění se začalo prodávat s nebývalým růstem, který trvá doposud," popisuje boom galerista Martin Kodl z galerie Kodl.
* Proč byl loni tak obrovský zájem o investice do umění?
* Jak se daří světovému trhu s uměním?
* Jak se vyvíjí zájem o čínské umění v České republice a ve světě?
Odpovědi na tyto otázky čtěte v nejnovějším vydání časopisu TÝDEN, které vychází 25. března 2013.