Ministerstvo financí vyplatilo v prvním pololetí poradním orgánům, poradcům, advokátům a advokátním kancelářím zhruba 81,4 milionu korun, když za stejné období loni to bylo zhruba 9,4 milionu korun. Vyplývá to ze zveřejněného seznamu poradních orgánů, poradců, advokátů a advokátních kanceláří. Za nárůstem jsou především výdaje advokátním kancelářím, které zastupují ČR v mezinárodních arbitrážích.
Česko letos uspělo například v arbitráži s Anglia Auto Accessories nebo s britskou společností WNC Factoring. Ve sporu s WNC Factoring dostala advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges za právní služby v pololetí zhruba 14,8 milionu korun. Dalších téměř 50 milionů pak dostala společnost Arnold&Porter LLP za právní služby v solárních sporech.
Seznam za první pololetí obsahuje i veškeré smluvní vztahy, tedy i ty, které před rokem 2014 nebyly na základě výjimek zveřejňovány. Jde zejména o smlouvy s advokátními kancelářemi a poradními orgány, jež souvisejí s agendou mezinárodních sporů a smlouvy na právní služby, které byly hrazeny ze zvláštního privatizačního účtu.
Z materiálu dále plyne, že mezi poradci ministra jsou nadále ekonom Aleš Michl nebo odborářský ekonom Jaroslav Ungerman. Michl má měsíční odměnu 48 tisíc Kč a za pololetí mu tak MF vyplatilo 288 tisíc korun. Ungerman poskytuje služby bezplatně. Michl radí ministrovi s řízením státního dluhu a makroekonomickými analýzami a Ungerman s řízením příjmů a výdajů státního rozpočtu.
Zveřejnění seznamu je součástí protikorupční strategie vlády schválené v roce 2013. Jedním z úkolů je zveřejňování poradců a poradních orgánů. Zveřejnění seznamu těchto orgánů, včetně jejich personálního obsazení, má podle MF pomoci k větší důvěře veřejnosti ke státní správě a její transparentnosti. Seznam se aktualizuje vždy k 1. červenci a k 1. lednu kalendářního roku.