Nejvíce splácejí rodiny s příjmy do 17 tisíc korun

Ekonomika
14. 6. 2017 20:25
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Rodiny s příjmy od 10 tisíc do 17 500 korun měsíčně mají nejvyšší poměr splátek dluhů k čistým měsíčním příjmům. Ty u této skupiny obyvatel v průměru činí 14 218 korun, zatímco měsíční splátky 4 578 korun. V průměru tak u těchto rodin na splátky připadá až 32 procent jejich měsíčních příjmů. Vyplývá to z analýzy finančně-poradenské společnosti Broker Consulting, která sledovala 15 900 finančních plánů svých klientů.

"Ze zkušenosti můžeme říct, že u této skupiny obyvatel jsou často problémem předražené spotřebitelské půjčky nebo kreditní karty. Tito lidé se mylně domnívají, že jim taková půjčka pomůže řešit jejich finanční situaci. Splácí velmi drahé úroky a ve finále si tak za vypůjčené peníze pořídí méně věcí. Východiskem z této situace bývá konsolidace dluhů. Část těchto splátek jsou i hypotéky, což je většinou dobrý dluh, jelikož jde o výhodné zajištění na stáří prostřednictvím pořízení vlastní nemovitosti," komentoval výsledky analýzy analytik Broker Consulting Michal Cibulka.

U lidí s měsíčními výdělky v rozmezí 17 500 až 25 tisíc korun průměrné měsíční splátky představují 5 500 korun, pokud žijí sami. Čistou mzdu pobírají v průměru 20 483 korun a jejich splátky tak činí přibližně 27 procent jejich pravidelných příjmů. Výsledek u rodin s podobnými příjmy je o málo horší. Splácí totiž 28 procent z měsíčních výdělků (21 875 korun).

Lidé vydělávající 25 až sto tisíc korun měsíčně splácí v průměru 9 210 korun měsíčně. Zároveň jejich průměrný čistý příjem (39 534 korun) je téměř dvojnásobný proti lidem ve druhé sledované skupině. Poměr splátek k příjmům se u této skupiny pohybuje kolem 27 procent. Lépe jsou na tom rodiny ze stejné příjmové skupiny. Vydělají typicky 45 378 korun při splátkách 8 347 korun. Splácí tedy 18 procent svých příjmů. 

Většina populace se podle zjištění Broker Consulting chová finančně poměrně odpovědně. "Nyní se i Česká národní banka v souvislosti s regulací hypoték začala zajímat o vztah pravidelných příjmů a splátek. Proto jsme se chtěli podívat na reálnou situaci jednotlivců a rodin," uvedl Cibulka. U lidí a rodin, které finančně plánují, je vidět, že poměr splátek a příjmů je poměrně zdravý. Zejména s přihlédnutím k faktu, že většina splátek patří hypotékám. Průzkum ale neukazuje, jak je na tom populace, která se o své peníze nestará a finančně neplánuje. "Ze zkušenosti víme, že tam je situace často tristní," dodal.

V této souvislosti společnost varuje před pasivitou lidí v případě, že se dostanou do úvěrové pasti. "Většina dlužníků se mylně domnívá, že si s takovým problémem poradí sama. Pravdou ale je, že vymotat se z dluhové pasti bez podpory další strany bývá v drtivé většině případů takřka nemožné," upozornil Cibulka.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Švancara Petr

Další čtení

Americké akcie výrazně posílily díky dohodě USA a Číny o snížení cel

Ekonomika
12. 5. 2025

Nezaměstnanost v dubnu stagnovala, sezonní práce ji nesnížily

Ekonomika
12. 5. 2025

Nissan podle japonských médií zruší dalších 11.000 pracovních míst

Ekonomika
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ