NKÚ: Ministerstvo financí loni chybně uvolnilo 2,3 miliardy

Ekonomika
16. 3. 2015 10:00
Oslavy výročí Cyrila a Metoděje na Velehradě v červenci 2013. Ministerstvo kultury získalo na oslavy příchodu věrozvěstů 17 milionů korun.
Oslavy výročí Cyrila a Metoděje na Velehradě v červenci 2013. Ministerstvo kultury získalo na oslavy příchodu věrozvěstů 17 milionů korun.

Ministerstvo financí v roce 2013 chybně uvolnilo celkem 2,3 miliardy korun z rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa (VPS). Tvrdí to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Z VPS se mají hradit výdaje, které mají všeobecný charakter a nespadají do působnosti jiného úřadu. Ministerstvo však podle kontrolorů z této rozpočtové kapitoly platilo projekty, které měly spadat pod jiné úřady. 

Součástí VPS je i vládní rozpočtová rezerva, která slouží k pokrytí nezbytných a neočekávaných výdajů. Kontrola ukázala, že ministerstvo z ní uvolnilo 442,9 milionu korun na úhradu výdajů, které byly předvídatelné nebo u kterých neověřilo, jestli příslušní správci kapitol nejdřív hledali prostředky ve vlastních zdrojích, což by podle rozpočtových pravidel měli.

Třeba ministerstvo zahraničních věcí podle NKÚ získalo 124,5 milionu korun, z čehož 75 milionů bylo určeno na příspěvky mezinárodním organizacím. "Tyto příspěvky ovšem patří mezi mandatorní výdaje resortu," uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Ministerstvo kultury údajně získalo v rozporu s rozpočtovými pravidly 50,5 milionu korun, které použilo například na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Febiofest nebo Pražské jaro. Z vládní rozpočtové rezervy získalo také 17 milionů korun na pořádání části oslav výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, které ovšem plánovalo již od roku 2012. Ve všech případech šlo podle NKÚ o předvídatelné výdaje.

Téměř 355 milionů korun ministerstvo financí zaplatilo za dva programy spadající pod takzvaný Informační systém programového financování. Vyplatilo 93,4 milionu korun na regionální školství, přestože tyto výdaje by podle kontrolorů mělo hradit ministerstvo školství, případně obce a kraje. "Navíc neexistuje jasná metodika pro výběr akcí, které budou do programu zařazeny, a o jejich zařazení rozhodoval ministr financí," uvedl NKÚ.

Celkem 261,3 milionu korun pak ministerstvo vydalo na program nazvaný Akce financované z rozhodnutí Poslanecké sněmovny Parlamentu a vlády ČR. O uvolnění 103,4 milionu korun přitom rozhodl ministr financí, i když to podle NKÚ neumožňovala pravidla schválená rozpočtovým výborem sněmovny. "Ani u tohoto programu není jasné, na základě jakých pravidel byly akce do programu zařazeny a jak bylo rozhodnuto o objemu přidělených financí," podotkla Málková. Takové rozhodování o obou programech pokládá NKÚ za netransparentní.

"Vzhledem k výše uvedeným zjištěním považuje NKÚ za nadbytečný převod prostředků určených na obsluhu státního dluhu ve výši dvou miliard korun do kapitoly VPS. Tyto prostředky mohlo ministerstvo financí využít na snížení schodku státního rozpočtu," dodal Nejvyšší kontrolní úřad.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Němec Zdeněk

Další čtení

Česko mělo loni ve druhém pololetí v EU nejdražší elektřinu pro domácnosti

Ekonomika
7. 5. 2025

ČSÚ: Inflace v dubnu zpomalila na 1,8 pct, nižší byla naposledy v březnu 2018

Ekonomika
6. 5. 2025

Automobilka Ferrari zvýšila čtvrtletní zisk, varuje ale před možnými dopady cel

Ekonomika
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ