Tuzemští operátoři zkouší všemožné fígly, jak pouštět klientům žilou. Naposledy změnou účtování datových balíčků. Podle ČTÚ to je v rozporu s novým občanským zákoníkem.
Dobrý den. Změnili jsme fungování připojení k internetu, abyste nepřišli o připojení k rychlému internetu. Po vyčerpání Vašeho objemu dat Vám obnovíme dalších placených 1,5GB. Pro více informací a změnu nastavení jdete na...
Zpráva tohoto znění přišla v uplynulých dnech mnoha klientům operátora O2. Zákazníci, kteří ji nechali bez povšimnutí, mohou být při pravidelném vyúčtování nepříjemně překvapeni. Za každých 1,5GB dat nad rámec jejich tarifu, si totiž operátor účtuje 150 korun. 1,5GB dat je objem zhruba odpovídající stažení jednoho celovečerního filmu.
Tichá změna
Původně fungovaly datové balíčky v rámci neomezených tarifů tak, že po vyčerpání objemu dat internet v mobilu sice výrazně zpomalil, ale klient už nic neplatil nad rámec uzavřené smlouvy. To ovšem operátoři v tichosti změnili. Jak vyplývá z šetření časopisu TÝDEN, dělají to všichni větší operátoři na českém trhu (včetně některých virtuálních).
Automatické dokupování dat jako první zakomponovala do svých smluvních podmínek již loni společnost Vodafone. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) s ní zahájil správní řízení a uložil pokutu ve výši milion korun za to, že spotřebitelům je dodávána (a účtována) služba, kterou si výslovně neobjednali, což naplňuje skutkovou podstatu agresivní obchodní praktiky ve smyslu zákona o ochraně spotřebitele. Nový občanský zákoník totiž zakazuje jakékoli dodatečné platby, k nimž spotřebitel nedal výslovný souhlas.
Podnět k ČTÚ podal právník Miloš Borovička ze spotřebitelské poradny dTest a tuto formu účtování napadl. A u ČTÚ uspěl - Vodafone mu podle (zatím) nepravomocného rozhodnutí bude muset vracet peníze.
"Jednostranná změna smlouvy musí mít své meze a nelze měnit vůli spotřebitele tím, že se bez jeho souhlasu přepíší formulace v obchodních podmínkách," uvádí k celé kauze Borovička. Společně s ČTÚ se snaží k reakcím podnítit i ostatní zákazníky, kteří byli nějakým způsobem poškozeni jednostrannou změnou smluvních podmínek (viz Postup při reklamaci).
* Kolik ČTÚ a dTest evidují stížností na operátory?
* Jak postupovat s případnou reklamací faktury?
* Kolik lidí přešlo na nějaký typ neomezených tarifů?
ODPOVĚDI NA TYTO I DALŠÍ OTÁZKY SI PŘEČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 24. SRPNA 2015.