Podle analýzy společnosti Czech Credit Bureau došlo v roce 2011 k výraznému propadu příjmů českých obcí. Meziročně se snížily o 4,8 procenta, což je pokles o více než deset miliard korun. Obce však dokázaly i tak hospodařit vyrovnaně, neboť omezily své výdaje.
Nejlepších výsledků hospodaření pak podle studie dosáhly nejmenší obce. Výraznou měrou se pod propad příjmů podepsalo snížení dotací o 6,7 miliardy korun, které bylo způsobeno několikamiliardovým snížením transferů z Regionálních rad regionů soudržnosti a také snížení kapitálových příjmů o 4,2 miliardy.
"Obce se v roce 2011 nesnažily vyrovnat nižší objem dotací prodejem svého majetku. Výjimkou byly nejmenší obce. Meziroční snížení dotací koresponduje s poklesem investičních transferů z Regionálních rad regionů soudržnosti. Z 11,2 miliardy korun, které získaly obce včetně Prahy v roce 2010, se tento objem snížil na 6,5 miliardy," upřesnila Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB - Czech Credit Bureau.
Obce se však tomuto výpadku dokázaly přizpůsobit, výdaje se meziročně snížily stejně rychle jako příjmy (o 5,8 procent) a v roce 2011 tak vykázaly přebytek ve výši 0,8 miliard korun.
"Přebytek rozpočtu v roce 2011 svědčí o odpovědném přístupu obcí. Kladné saldo se objevilo po dvou letech schodků v rozpočtech obcí. Vykázaly jej všechny kategorie obcí s výjimkou těch největších nad 5000 obyvatel. I jejich schodek byl ale v porovnání s předchozím rokem nepoměrně menší. Nejmenší obce dosáhly největšího podílu přebytku na příjmech," uvedla Kameníčková.
Dluhy obcí se loni snížily
Od roku 2007 došlo poprvé ke snížení dluhu obcí, a to o půl miliardy korun. Dluh se snížil ve všech kategoriích obcí s výjimkou kategorie obcí s počtem obyvatel od 1000 do 4999. Nejrychleji se dluh snížil u nejmenších obcí. Podle údajů ministerstva financí vykázaly obce (včetně jimi zřízených příspěvkových organizací) ke konci roku 2011 celkový nekonsolidovaný dluh ve výši 82,4 miliardy korun.
V osmi krajích se dluh meziročně zvýšil a pouze v pěti krajích se naopak snížil. Nejrychleji se dluh zvýšil v Ústeckém kraji (o 16 %) a pak s odstupem v Jihočeském kraji (o 7 %). Naopak pokles obecního dluhu byl nejrychlejší v Jihomoravském kraji (o 16 %), dále pak v Karlovarském kraji (o 6 %).