Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze mírně zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta z lednových 2,6 procenta. Pro příští rok odhad úřad zlepšil na 2,5 procenta z předchozích 2,4 procenta. Vyplývá to z predikce, kterou ministerstva financí zveřejnilo. Loni ekonomika vzrostla o 2,4 procenta.
Hospodářský růst by měla podle MF táhnout zejména domácí poptávka v čele s výdaji na spotřebu domácností a rostoucí investiční aktivitou firem a vládních institucí. Značné zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen až nad inflační cíl ČNB na přelomu roku 2016 a 2017 vede ke zvýšení predikce průměrné míry inflace na 2,4 procenta v roce 2017, uvedlo dále ministerstvo. Pro rok 2018 MF očekává růst cenové hladiny o 1,7 procenta.
U míry nezaměstnanosti odhadlo, že ta se díky výraznějšímu poklesu v závěru loňského roku postupně sníží až na 3,3 procenta v roce 2018. Na této úrovni má již nezaměstnanost jen velmi omezený prostor pro další pokles. Z hlediska vnější rovnováhy české ekonomiky by běžný účet platební bilance měl i nadále zůstat v mírném přebytku, upozornilo MF.
"V porovnání s předchozí čtvrtletní prognózou ministerstvo navýšilo výhled pro inflaci pro letošní rok, nicméně v případě roku 2018 je posun jen minimální. Prognóza také reflektuje optimističtější vývoj na trhu práce. Pohled ministerstva je celkově konzistentní s obecně příznivou situací v tuzemské ekonomice a posuny u výhledu inflace či vývoje na trhu práce dávají smysl," komentoval prognózu analytik Generali Investments Radomír Jáč.
Makroekonomický vývoj by mohla podle MF nepříznivě ohrozit zejména rizika ve vnějším prostředí. Jde především o důsledky referenda o setrvání Velké Británie v EU či další zpomalení růstu čínské ekonomiky. Globální ekonomický růst by mohla negativně ovlivnit případná změna ve směřování hospodářské politiky USA, nejistotu pak mohou dále zvýšit blížící se volby ve Francii a v Německu.
"Riziko rovněž spatřujeme v případné materializaci rizik ve finančním sektoru v některých zemích Evropské unie, souvisejících nejen s vysokým podílem nesplácených úvěrů v bilancích některých velkých evropských bank, ale též ohledně budoucího vývoje ziskovosti a kapitálové přiměřenosti," uvedlo MF. Nepříznivý faktor představují podle něj také geopolitická rizika.
Česká národní banka v únorové prognóze zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním i příštím roce na 2,8 procenta. Loňský růst banka odhaduje na 2,4 procenta. V předchozí listopadové prognóze počítala ČNB v letech 2017 a 2018 s růstem 2,9 procenta a v roce 2016 s růstem 2,8 procenta.