Počet živnostenských oprávnění na provoz restaurací a dalších gastronomických zařízení stále roste. Ekonomická recese se však podle odborníků na podnikání v gastronomii přesto projevuje. Podle odhadů Asociace hotelů a restaurací (AHR) těchto zařízení každoročně ubývá zhruba pět procent.
"Ne každý, kdo si udělá živnostenský list, tak se tomuto oboru věnuje," vysvětlil zdánlivý rozpor prezident profesního sdružení hoteliérů a restauratérů Václav Stárek. Podle něj se rovněž na statistikách může projevovat i takzvaný švarcsystém. Řada číšníků a dalších profesí, kteří v jednotlivých zařízeních pracují jako běžní zaměstnanci, mají každý své živnostenské oprávnění a naoko fungují jako živnostníci.
Reálně by se v Česku podle Stárka mohlo vyskytovat zhruba kolem 30 tisíc restaurací a dalších stravovacích zařízení. Přesné číslo ale nikdo neeviduje, protože se počet provozoven velice rychle mění.
To potvrdil i ředitel analytické společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek. Nejen v Česku, ale i celosvětově je prý právě obor restaurací považován za jeden z nejrizikovějších a tato zařízení v průměru krachují dvakrát častěji než subjekty v jiných oborech. Na místě zkrachovalých restauračních zařízení však velice rychle vznikají nové restaurace s trochu jiným zaměřením. Místo klasické restaurace vznikne například pizzerie. "Ani obměna sortimentu ale novému podnikateli nezaručuje úspěch na místě, kde už jeho předchůdci neuspěli," dodal Beránek.