Osm českých podniků by chtělo vyvážet do Číny hovězí maso

Ekonomika
14. 5. 2017 15:47
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Do Číny by chtělo vyvážet hovězí maso osm potravinářských podniků z tuzemska, o vývoz vepřového má zájem sedm firem. Nejsou však stále dojednané zjednodušující podmínky, sdělil zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Na jednodušším vývozu vepřového masa se již veterináři spolu s ministerstvem zemědělství dohodli s čínskou stranou loni v květnu. Číňané by neměli kontrolovat podniky, které by chtěly na východ exportovat, mělo stačit pouze vyplnění dotazníku. Podle údajů Českého statistického úřadu se do Číny české maso prakticky ale vůbec nevozí.

"V srpnu 2016 si AQSIQ (tamní úřad) pro zaslání příslušných dotazníků vyžádal zaslání další oficiální žádosti s uvedením podrobnějších informací o výrobcích. Dotazník na vepřové maso je v současné době ze strany SVS dokončen a připraven k odeslání," sdělil Majer.

U hovězího masa se stále čeká na vyjádření Číňanů. "V listopadu 2016 zaslala čínská strana doplňující otázky k dotazníku BSE (lidově nemoc šílených krav). Odpovědi na tyto otázky byly odeslány v prosinci 2016, zatím bez reakce," dodal Majer.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) měl původně do Číny zamířit na další jednání loni na podzim. Nakonec ale nevycestoval, protože tamní ministři zrušili plánovaná jednání. Důvody mu čínská strana nesdělila a neznala je ani čínská velvyslankyně v Praze Ma Kche-čching, se kterou o tom hovořil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.

Jurečka nicméně před zrušením schůzek podpořil stranického kolegu Daniela Hermana po setkání s tibetským duchovním dalajlamou. Čína setkání státníků s dalajlamou důrazně kritizuje. Ministr se tehdy nechal slyšet, že by do Číny mohl jet v první polovině letošního roku.

Nakonec se ale na cestu nevydá. Jak řekla mluvčí resortu Markéta Ježková, ministr letos do Číny nepojede. Aktuálně je v Číně prezident Miloš Zeman s několika ministry, diskutovat by se mělo i o zemědělství. "Na programu jednání by mělo být i téma veterinární certifikace - o zařazení tohoto bodu ministerstvo zemědělství Hrad žádalo," dodala Ježková.

V loňském roce o 15 procent klesl export českého piva do Číny. Podle údajů Českého svazu pivovarů a sladoven se ho tam loni vyvezlo 34.201 hektolitrů. Vývoz do Číny činí asi pět procent veškerého exportu piva z ČR.

Přesto o 18 procent na 691 milionů korun vzrostla loni hodnota agrárního zboží vyváženého do Číny. Stále je však tato země na 27. místě mezi exportními partnery. Ministerstvo zemědělství uvádí, že se snaží vývoz podpořit. Čína je jedním z trhů, kam například vyslalo i jednoho ze čtyř agrárních diplomatů, které Česko v zahraničí má.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Letenky na MS v hokeji Češi kupují od podzimu, někde prodeje převýšily rok 2023

Ekonomika
5. 5. 2025
ilustrační foto

Evropa má plán, jak se úplně odříznout od ruského plynu. Nebude to snadné

Ekonomika
5. 5. 2025

Chat s odborníkem na investice a kapitálové trhy

Ekonomika
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ