Penzijní fondy zažívají turbulence, nejvíce lidí přešlo k Allianz

Ekonomika
18. 5. 2012 06:50
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Vítězem letošního souboje o účastníky penzijního připojištění je zatím Penzijní fond Allianz: v průběhu prvního čtvrtletí mu jich přibylo přes 93 400. To je o 44 procent více, než jich fond měl na konci prosince. Nejvíce lidí naopak odešlo z penzijního fondu Aegon, vyplývá z údajů Asociace penzijních fondů.

"Odešlo od nás 380 klientů a přišly jich desetitisíce," konstatoval již koncem února pro tisk provozní ředitel fondu Allianz Libor Novák. Právě jeho fond přitom v nedávném srovnání časopisu TÝDEN vyšel pro klienty jako nejvýhodnější.

Nárůst celkového počtu nových účastníků zaznamenaly i další fondy, i když zdaleka nebyl tak velký jako u Allianz. Například Penzijnímu fondu České spořitelny přibylo více než devatenáct tisíc lidí, Penzijnímu fondu Komerční banky přes 7,5 tisíce a Penzijnímu fondu Generali téměř dva tisíce nových spořících.

Naopak se snížil aktivní počet účastníků připojištění Penzijnímu fondu Aegon, a to o 12,1 tisíce. To je celá jedna desetina klientů. Pokles zaznamenal i penzijní fond ING a ČSOB Penzijní fond Stabilita. "Celkový úbytek byl tažen zejména poradci, kteří ve snaze si vydělat naposledy provize v plné výši argumentovali nižším zhodnocením penzijního fondu Stabilita za poslední tři roky," komentovala výsledek mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Poradci podle ní přitom nezmiňovali předpoklad vývoje nákladů příštích období, které tyto převody za vysoké provize zvýší, a v důsledku je zaplatí klienti fondů.

Pro změny počtu spořících u jednotlivých fondů byly klíčové první dva měsíce letošního roku. Na konci února totiž vypršel termín, do kterého mohli lidé přejít k jinému fondu, aniž se jim změnily podmínky spoření. Na trhu byly v souvislosti s penzijní reformou a kampaněmi velké přesuny, kterých se podle odhadu Marka Zemana z PF Axa účastnilo kolem sto tisíc lidí.

Počet nových účastníků však ovlivnil i březen, kdy fondy hlásily výrazně vyšší zájem účastníků o spoření. A tento trend bude podle všeho pokračovat až do konce listopadu, kdy skončí poslední možnost založit si připojištění za současných podmínek. Lidé, kteří uzavřou smlouvu později, přijdou například o možnost jednorázově si po 15 letech vybrat polovinu naspořených prostředků. Navíc budou muset fondy jejich peníze opatrněji investovat, takže jejich úspory na účtu neklesnou pod částku, kterou do fondu vloží. Peníze ze smluv uzavřených od příštího roku budou fondy investovat bez ohledu na toto pravidlo. Jejich výnosy tak mohou být podstatně vyšší, ale také na tom může mnoho lidí prodělat.

Autor: Pavel Cechl Foto: montáž TÝDEN.CZ , Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Ekonomika
2. 5. 2025

Schodek rozpočtu v dubnu vzrostl na 126,1 mld. Kč, loni byl 153,1 mld. Kč

Ekonomika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ