Podle analýzy sklářství nekrachuje, ale naopak vzkvétá

Ekonomika
16. 10. 2013 08:01
Podle analýzy Technické univerzity v Liberci český sklářský a bižuterní průmysl nekrachuje, výroba naopak roste (ilustrační foto).
Podle analýzy Technické univerzity v Liberci český sklářský a bižuterní průmysl nekrachuje, výroba naopak roste (ilustrační foto).

Český sklářský a bižuterní průmysl nekrachuje, výroba naopak roste. Ukázala to analýza odvětví, kterou pro svaz průmyslu zpracovali na Technické univerzitě v Liberci. Sklářství je stále pro Česko významným průmyslovým odvětvím, navzdory problémům tržby rostou - od 90. let minulého století se zvýšily o 160 procent. Na konferenci o významu sklářství to v Jablonci řekl spoluautor Vlastimil Hotař.

Za poslední dvě desetiletí se ale výrazně změnila struktura sklářského průmyslu. "Sklo, to nejsou jenom skleničky, užitkové a dekorační sklo nebo osvětlení, ale také skleněná vlákna, obalové a ploché sklo," uvedl Hotař. Většina veřejnosti si podle něj spojuje sklářství především s tradiční výrobou užitkového skla, které ještě na začátku 90. let představovalo 55 procent české sklářské výroby. Na tuto oblast tvrdě dopadl levný dovoz z Asie i krize. Dnes se podíl snížil na čtvrtinu, 75 procent představuje výroba právě technického skla, která naopak stoupá.

Změna struktury sklářské výroby se odrazila i v zaměstnanosti. Na konci loňského roku zaměstnávalo odvětví 17 500 lidí, před 20 lety jich byl více než dvojnásobek. S automatizací výroby klesají nároky na zaměstnance, tradiční ruční výroba skla se dnes na tržbách odvětví podílí sotva ze tří procent. "V počtu zaměstnanců ve sklářství jsme přesto v Evropě na čtvrtém místě za Německem, Polskem a Francií," uvedl Hotař. V přepočtu na obyvatele je Česko nejproduktivnější - podle odhadů se v roce 2010 vyrobilo v Česku 130 kilogramů skla na obyvatele, v Německu to bylo 81 kilogramů, v Itálii 74 kg a ve Francii 71 kg skla na obyvatele.

Ani budoucnost nevidí české sklářské firmy černě, ukázalo dotazníkové šetření, ve kterém tvůrci analýzy oslovili 27 významných firem z oboru. "Odpovědělo jich 15, většina z nich očekává do roku 2020 růst tržeb i exportu," řekl Hotař. Podmínkou jsou ale podle něj investice do vývoje a moderních technologií, ale také dostatek kvalifikovaných odborníků. Těch je ale citelný nedostatek. "Existuje tu disproporce - především střední sklářské školy jsou přednostně zaměřeny na design užitkového a uměleckého, což nekoresponduje s potřebami podniků," řekl Hotař. Pomoci by podle něj měla úzká spolupráce škol s firmami.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Luboš Pavlíček

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ