Podniky vítají rozhodnutí České národní banky intervenovat na devizovém trhu a držet korunu kolem úrovně 27 Kč za euro. Slabší koruna pomůže především exportérům. Pokles kurzu české měny by se mohl projevit v tvorbě nových pracovních míst.
"Rozhodnutí ČNB přišlo v pravý čas. Jde o razantní a odvážný krok, který by měl pomoci českým exportérům a celému národnímu hospodářství," řekl prezident Asociace exportérů ČR Jiří Grund. Oslabení koruny o více než korunu je podle něj pro vývozce citelné. Krok centrální banky by podle něj měl znamenat v horizontu šesti měsíců růst exportu v korunovém vyjádření o dvě až tři procenta.
Pro exportéry to je pozitivní spolu s tím, že v poslední době rostla zahraniční poptávka, uvedl analytik Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Existují ale podle něj určitá omezení efektu intervencí. Například část tržeb z vývozu mají některé firmy zajištěnou proti kurzovým výkyvům. Podle průzkumu svazu se hodnota pohybuje v poslední době zhruba kolem třetiny.
Dalším příkladem omezení vlivu je podle Čížka i importní náročnost řady exportních odvětví, tj. proti sobě jdou příjmy a náklady v cizích měnách. Celkový efekt pro exportéry je kladný právě v efektu tržeb, kde tržby v korunách se domácím exportérům zvýší, čímž umožní řadě firem dosáhnout lepší hospodářské výsledky, a tím mít třeba peníze na investice, podotkl.
Exportérům vadí rozkolísanost kurzu, a toto opatření bude znamenat jeho omezení po nějakou dobu blízko určité hodnoty, nyní kolem 27 Kč/euro. Určitá výhoda je pro firmy i to, že se alespoň nemusí po nějakou, i když krátkou dobu zajišťovat proti výkyvům kurzu. Méně příznivé je to skrze nárůst dovozních cen pro odvětví, která nejsou primárně exportně orientována a mají vysokou dovozní náročnost. Příkladem může být vysoký podíl palivových nákladů, které nyní půjdou nahoru, poznamenal Čížek.
Při dlouhodobějším oslabení koruny lze očekávat zdražení některých potravin. "Půjde především o ty potraviny a komodity, v jejichž produkci není ČR soběstačná, a je tudíž závislá na jejich dovozu," řekla ČTK mluvčí Potravinářské komory Jarmila Štolcová.
Slabší koruna je podle expertů dobrou zprávou pro tuzemské automobilky, tedy Škodu, Hyundai a TPCA, protože může snížit cenu vyráběných aut na zahraničních trzích. Zároveň však zdražuje automobilkám a dalším výrobcům v odvětví dovážené vstupy. Záleží tedy na tom, jak mají jednotliví výrobci nastavené ceny se svými odběrateli a dodavateli. V případě dlouhodobých kontraktů bývají zpravidla pevně dané, většinou v euru.
"Pokud pak jsou jediným významnějším korunovým nákladem automobilek zaměstnanci a energie, mělo by na ně mít oslabení pozitivní dopad," míní Jan Malý z Automobilové expertní skupiny PwC ČR. Pro dovozce aut bude naopak podle něj oslabení koruny znamenat zdražení na českém trhu. Některé prémiové značky již prý nyní dopočítávají ceny podle aktuálního kurzu.
Oslabení kurzu koruny vede podle ČNB zejména ke zvýšení dovozních cen, a tím i celkové cenové hladiny v tuzemsku. V menší míře ale podpoří i domácí ekonomickou aktivitu. Slabší kurz podporuje české vývozy, čímž roste konkurenceschopnost a ziskovost podniků a i jejich ochota investovat. Oživení výroby následně přispívá k nárůstu zaměstnanosti a mezd, což zvyšuje kupní sílu domácností.
Analytik Patria Finance David Marek na základě dnešního rozhodnutí ČNB přehodnotil odhad HDP pro příští rok z 1,6 procenta na 2,0 procenta. Tato změna v prognóze HDP vede ke snížení odhadu míry nezaměstnanosti o 0,2 procentního bodu na 7,2 procenta. Vyjádřeno jiným způsobem, díky devizovým intervencím by mělo vzniknout zhruba 10 tisíc pracovních míst, dodal.
Česká národní banka je schopna intervenovat na devizovém trhu s cílem neomezeně oslabit kurz koruny, řekl dnes guvernér ČNB Miroslav Singer s tím, že centrální banka již na devizovém trhu působí. ČNB chce korunu udržet poblíž 27 Kč/EUR. Koruna na intervence zareagovala skokovým oslabením až o čtyři procenta na více než čtyřleté minimum 26,961 Kč/EUR. Po 16:30 se obchodovala kolem 26,95 Kč za euro.