Podvodný e-mail se tváří jako ČNB. Je to past

Ekonomika
22. 4. 2015 10:33
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Podvodníci rozesílají jménem České národní banky lidem falešné e-mailové zprávy. Chtějí tak získat osobní údaje a zcizit peníze z účtů. ČNB o tom informovala na internetu.

E-mailové zprávy oznamují lidem, že ČNB převzala plnění závazků v souvislosti se zákonem proti praní špinavých peněz. Následně dopis požaduje identifikaci uživatele s cílem zjistit původ jeho peněz.

"Česká národní banka předně zdůrazňuje, že se nejedná o autentickou komunikaci České národní banky, ale o phishingový útok," uvedla ČNB. Dodala, že nikdy neoslovuje veřejnost prostřednictvím e-mailové komunikace s cílem získat informace o původu peněžních prostředků.

"Z tohoto důvodu Česká národní banka veřejnost upozorňuje, aby na obdobné e-mailové zprávy nereagovala, zejména nikomu nesdělovala autentizační údaje používané při přihlašování a potvrzování transakcí, například přihlašovací hesla či PIN," uvedla ČNB.

Centrální banka lidem dál doporučila nespouštět přílohy podezřelých e-mailových zpráv či odkazy, které obsahují. Phishingovým útokům v minulosti čelilo několik tuzemských bank.
Podle loňského průzkumu společnosti Intel e-mailovou zprávu od podvodníka již dostaly tři čtvrtiny Čechů. O svá osobní data přišlo třináct procent uživatelů.

Česká národní mimo jiné určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince a vykonává dohled nad bankovním sektorem.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Ceny komodit se letos na trzích spíše zvyšují, nejvíce zdražuje zlato a káva

Ekonomika
1. 5. 2025

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla. Kvůli nárůstu dovozu

Ekonomika
30. 4. 2025

Česká ekonomika vzrostla. Výhradně kvůli domácí poptávce

Ekonomika
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ