Už jen čtyři dny, do konce listopadu mají čas lidé, kteří si chtějí uzavřít smlouvu o penzijním připojištění za současných podmínek. Od Nového roku se totiž změní a pro mnoho lidí budou méně výhodné. Odborníci ovšem varují, současné penzijní připojištění není zdaleka pro každého.
Podle penzijních fondů má současné penzijní připojištění výhodu především pro lidi, kteří dávají přednost jistotě. Na rozdíl od penzijního spoření, které se rozběhne příští rok, totiž nebudou moci o své peníze přijít. Fondy jim musejí zaručit takzvanou kladnou nulu.
Oproti tomu ti, kteří smlouvu s fondem podepíší až příští rok, už své peníze jisté mít nebudou. "Nové doplňkové spoření, které vstoupí na trh v lednu, pak bude naopak nabízet více investičních strategií a s nimi možnost vyšších zisků," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ předseda představenstva ING Penzijního fondu Jiří Rusnok. Penzijní společnosti tak budou moci riskantněji investovat, což sice spořícím může přinést větší výnosy, ale také značné ztráty.
Mladým se připojištění nevyplatí
Mezi nesporné výhody současného penzijního připojištění patří možnost vybrat si po patnácti letech polovinu naspořených prostředků, takzvanou výsluhovou penzi, nebo možnost vybrat si najednou veškeré úspory včetně zhodnocení po dovršení šedesáti let věku. To už u smluv uzavřených od příštího roku nebude možné.
Lidé zatím na možnost uzavřít si penzijní připojištění za současných podmínek slyší. Podle údajů ministerstva financí uzavřelo od ledna do září novou smlouvu 511 tisíc lidí. To je o 172 tisíc lidí více než ve stejném období loňského roku. Celkem ministerstvo eviduje 4,6 milionu neukončených smluv.
Odborníci ovšem varují. Penzijní připojištění za současných podmínek totiž není pro každého. Nedoporučují jej zejména mladým lidem. Peníze totiž mohou v průběhu let ztratit na hodnotě. "Penzijní připojištění se vyplatí spíše lidem, kteří mají do penze tak patnáct nebo dvacet let," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ Dušan Šídlo ze společnosti Partners. V posledních pěti letech totiž byly průměrné výnosy fondů pod hranicí inflace, což znamená, že si člověk při výběru svých peněz za ně pořídí menší nákup než v době, kdy je do fondu vložil. Připojištění tak činil atraktivním státní příspěvek, který zvyšoval hodnotu vkladů.