Příjemné překvapení. Situace v průmyslu vypadá optimisticky

Ekonomika
6. 4. 2017 15:00
Automobilka Hyundai má výrobu v Mošnově.
Automobilka Hyundai má výrobu v Mošnově.

Průmyslová výroba v únoru zpomalila meziroční růst na 2,7 procenta z lednových 10,3 procenta. Dařilo se především výrobcům automobilů, jejichž produkce stoupla o 7,5 procenta. O šest procent vzrostla i výroba elektřiny, o 18 procent výroba chemikálií. Naopak o 15,4 procenta klesla produkce ostatních dopravních prostředků, kam patří například lodě, lokomotivy, letadla či jízdní kola. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Letošní únor ale měl o jeden pracovní den méně než loňský.

"Únorová čísla z průmyslu pozitivně překvapila s ohledem na silný leden a meziročně nižší počet pracovních dnů," komentoval výsledky analytik Akcenty Miroslav Novák. Výhled na další měsíce podle něj vyznívá pro průmysl pozitivně, i když letošní růst bude o něco slabší než v předchozích letech. Řada podniků naráží na kapacitní omezení a nedostatek zaměstnanců, vysvětlil Novák. Proti letošnímu lednu produkce průmyslových výrobců vzrostla o 0,7 procenta.

Tržby průmyslníků v únoru stouply meziročně o 4,8 procenta, rostly spíše na domácím trhu. Hodnota nových zakázek, které výrobci v únoru dohodli, stoupla o 7,3 procenta. Rychlejší růst zaznamenali na zahraničních trzích než doma.

V průmyslových podnicích, které zaměstnávají více než 50 lidí, pracovalo v únoru o 1,9 procenta více osob než loni. Jejich průměrná mzda se proti loňsku zvýšila o 4,5 procenta a dosáhla 28 227 korun. Je tak nad celostátním průměrem, který za loňský rok dosáhl 27 589 korun.

Pohled analytiků 

"Tempo průmyslové výroby v únoru prudce zpomalilo, nikoli ale nečekaně. V lednu průmysl doháněl zameškanou výrobu ze závěru loňského roku, a naopak v únoru se potýkal s nižším počtem kalendářních dnů kvůli loňskému přestupnému roku," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Nicméně po očištění o kalendářní vlivy růst výroby podle něj vykázal silnou dynamiku, jíž v uplynulém roce a půl dokázal překonat pouze výsledek loni v srpnu podpořený mimořádnými vlivy.

Globální i evropská ekonomika na začátku letošního roku překvapivě nabrala rychlejší tempo růstu a je to cítit také v české ekonomice, doplnil hlavní ekonom Deloitte David Marek. Nic se podle něj nemění na tom, že motorem českého průmyslu jsou automobilky a jejich subdodavatelé.

Tuzemský průmysl se nyní nachází v příznivém prostředí, jak co se týče domácí poptávky, tak růstu průmyslové aktivity v eurozóně. "Průmysl je momentálně bez velké nadsázky zavalen zakázkami, což je velmi dobrá zpráva," upozornil analytik Generali Investments Radomír Jáč.

Předstihové ukazatele podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera naznačují, že by tento trend měl nadále pokračovat. Optimisticky vyznívají zejména zlepšující se průmyslové podmínky v Německu. Ty budou podporovat i tuzemskou průmyslovou výrobu, jejíž meziroční růst by měl po loňském roce mírně zrychlit na zhruba 3,5 procenta. Příznivá hodnota únorového průmyslu je tak další signál pro Českou národní banku, že s koncem kurzového závazku nemusí otálet, dodal.

Rovněž analytik Next Finance Vladimír Pikora za celý rok 2017 čeká růst průmyslu kolem 3,5 procenta. První pololetí bude podle něj dobré, druhé horší. "Čekáme, že během dubna ČNB uvolní kurz koruny, což exportérům dočasně přistřihne křídla. Většina exportérů je ale alespoň částečně zajištěná, takže dopad bude rozložený v čase a nepřijde šokový náraz," podotkl.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Sznapka Petr

Další čtení

ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Ekonomika
2. 5. 2025

Schodek rozpočtu v dubnu vzrostl na 126,1 mld. Kč, loni byl 153,1 mld. Kč

Ekonomika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ