Po zavedení novely zákona o potravinách zmenšily obchodní řetězce ve slevových akcích meziročně na polovinu podíl potravin, které označují za české. Vyplývá to z analýzy letáků, kterou vypracovala společnost Česká distribuční. Zatímco loni bylo v letácích 29 procent potravin s logem indikujícím český původ potraviny, letošní podíl činil 14 procent.
Podle prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana má pokles několik důvodů. Zmínil obavy výrobců, zda mohou výrobek logem označit, a také mohly z trhu vymizet potraviny, které byly za české jenom označovány, ač tomu tak ve skutečnosti nebylo.
"Pokles počtu potravin označených logem odkazujícím na jejich český původ je pravděpodobně dán do jisté míry úpravou pravidel pro takové značení. Stejně tak může mít na pokles vliv i opatrnost prodejců, kteří raději produkt neoznačí, než aby mohly nastat jakékoliv pochybnosti o správnosti takového označení," řekl ředitel České distribuční Petr Sikora.
Výrobci také podle Tomana nemůžou kvůli novele označovat za české ty produkty, které se v ČR vyrobily, ale suroviny z Česka nepocházely. "Máme na mysli například čokoládu, kdy ryze české čokoládovny bohužel nemohou používat české suroviny, protože u nás kakaové boby prostě nerostou, nebo různé konzervované ovoce a zeleninu, protože například kvůli pomrznutí meruněk je nutné k zachování produkce českých zpracovatelů meruňky dovážet, ale už nemohou být tyto produkty označené jako české," uvedl.
Z trhu podle Tomana vymizely i potraviny, které byly za české označovány jen kvůli marketingu. Jako příklad uvedl "českou zabijačku" v jednom z řetězců, který v rámci akce prodával německé zboží.
Stát v novele zákona o potravinách od letošního ledna zakázal používání loga s českým lvem či trikolorou a například nápisy "český" na potravinách, které z ČR nejsou. Naopak si výrobci mohou jídlo z ČR označit za "českou potravinu" a dát si na ně vlaječku. Toman již dříve nový systém kritizoval.
Společnost Česká distribuční se zabývá mimo jiné distribucí letáků obchodních řetězců.