Prodeje nových bytů v Praze táhnou hlavně lidé, kteří bydlí v hlavním městě a okolí. Ti loni tvořili většinu kupujících. Zhruba pětina zájemců jsou cizinci, hlavně Slováci a lidé ze zemí bývalého Sovětského svazu. Typickým kupcem byl loni muž české národnosti do 40 let, výrazný vliv na výběr bydlení měly však ženy. Vyplývá to ze statistik pěti největších developerů. Loni se v Praze prodalo 5950 nových bytů, polovina z toho připadá právě na "velkou pětku".
"V loňském roce nejvíce našich klientů (83 procent) pocházelo z Prahy a Středočeského kraje. Kupující z dalších krajů už se počítají v jednotkách procent. Data tak dokládají letitou skutečnost, že kupní síla pro koupi nových bytů je v podstatě jen v Praze a jejím okolí," prohlásil generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec.
Trigema dokonce eviduje zájem pouze od lidí z Prahy. "Značnou část, téměř 70 procent našich klientů, tvoří lidé s trvalým bydlištěm v Praze. Zbylých 30 procent jsou lidé, kteří v Praze dlouhodobě žijí nebo pracují," prozradil generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural.
Podle Skanska Reality polovina lidí pochází z lokality, kde si poté kupuje nový byt. Proto je prý logické, že mezi kupci pražských bytů mají převahu Pražáci. Mluvčí Central Group Milan Jankovský má ještě jiné vysvětlení. "Stále převládají klienti s trvalým bydlištěm nebo korespondenční adresou v Praze. Je to logické - i přespolní, než se rozhodnou koupit nový byt - nejdříve v Praze rok až pět let bydlí v nájmu. Teprve poté si udělají představu o vysněné lokalitě pro vlastní bydlení," vysvětluje Jankovský.
Podle Pavly Temrové z Finepu je těžké určit, kdo je původem z Prahy a kdo není. "Mnoho lidí zde dlouhá léta bydlí, ale trvalé bydliště mají jinde nebo mají pražskou adresu, ale původem z Prahy nejsou. Naše prodejní statistiky nicméně uvádějí, že největší podíl tvoří klienti s trvalou adresou Praha a Středočeský kraj (57 procent)," upřesnila Temrová.
Až pětina kupců jsou podle Finepu cizinci, převažují Slováci a lidé ze zemí bývalého Sovětského svazu. Nárůst počtu cizinců loni pozoroval i Central Group. "Oproti minulým letům rostl vloni také podíl cizinců, kterých je u nás aktuálně zhruba 28 procent. Velkou část tvoří Slováci, které řada Čechů za cizince ani nepovažuje, dále jsou zastoupeny národy ze západní Evropy, zemí bývalého SSSR a Izraele," vyjmenoval národnosti kupujících Jankovský.
Nejvíce byty podle developerů kupovali lidi mezi 30 až 39 lety, největší podíl měly páry a společná jmění manželů. "Zajímavé je, že při pořízení bytu mají rozhodující slovo ženy," podotkl Korec z Ekospolu s tím, že loni u nich byly nejčastějším kupcem malých bytů právě ženy.
Trh s novými byty v Praze v poslední době výrazně ožívá. Podle společné statistiky společností Ekospol, Trigema a Skanska Reality lidé loni v Praze koupili 5950 nových bytů, meziročně o 18,6 procenta více. Vysoký zájem o nové byty v hlavním městě očekávají developeři i letos. Na začátku roku měli v nabídce 6750 dostupných nových bytů.