Propuštění zaměstnance stojí českou firmu proti západu polovinu

Ekonomika
13. 11. 2012 16:28
Propuštění zaměstnance stojí českou firmu proti západu polovinu (ilustrační foto).
Propuštění zaměstnance stojí českou firmu proti západu polovinu (ilustrační foto).

Náklady na propuštění zaměstnance jsou v ČR podobně jako v ostatních postkomunistických státech střední a východní Evropy stále v průměru nejméně dvakrát nižší než na Západě. Podmínky pro výpověď jsou ale v Česku přísnější. Vyplývá to ze studie evropské sítě advokátních kanceláří Deloitte Legal, která sledovala pracovněprávní podmínky pro propouštění zaměstnanců ve 25 evropských státech.

Nejdražší bylo dosud propouštění v Itálii, Belgii a Španělsku, tedy ve státech, ve kterých se však vzhledem k rostoucí nezaměstnanosti mění legislativa směrem ke snížení nákladů na propouštění, a tím ke zpružnění pracovního trhu.

Například ve Španělsku byli zaměstnanci s pracovní smlouvou na dobu neurčitou donedávna značně chráněni, což vedlo k tomu, že zaměstnavatelé je v praxi téměř nemohli propustit. V případě výpovědí jim navíc museli vyplácet odstupné. Firmy se pak bály uzavírat smlouvy s novými zaměstnanci a pracovní trh byl ochromen. "Až nyní, když je téměř každý čtvrtý Španěl bez práce, se vláda v Madridu uchýlila k radikálním reformám," uvedl advokát Deloitte Legal CE Jan Procházka.

Přibližně ve čtyřech z pěti zemí je podle studie minimální rozdíl v nákladech na propuštění zaměstnance mezi rozvázáním pracovního poměru z organizačních důvodů a z důvodů na straně zaměstnance (zdravotní důvody, porušení povinností, neuspokojivé pracovní výsledky).

Jedním ze států, kde to neplatí, je i Česko, kde je ze sledovaných států tento rozdíl největší. Náklady v případě organizačních důvodů mohou být zde i více než dvakrát vyšší. Do úvahy přitom byla vzata jak výplata odstupného, které musí být zaměstnanci za určitých podmínek poskytnuto ze zákona, tak i náklady na odstupné poskytované zaměstnanci nad rámec zákona za účelem dosažení dohody se zaměstnavatelem.

V Česku existují tři typy ukončení pracovního poměru, výpověď s výpovědní dobou, okamžité zrušení pracovního poměru a zrušení pracovního poměru během tříměsíční zkušební doby (u vedoucích zaměstnanců může být až šestiměsíční). Podmínky pro výpověď jsou ale v ČR přísnější než v ostatních evropských státech. Zaměstnance totiž může firma propustit pouze z důvodů podrobně stanovených zákoníkem práce.

"Tak podrobné vymezení výpovědních důvodů překvapivě není zcela typické ani pro země bývalého východního bloku. Natolik striktně definovaná pravidla pro výpověď, jaká užívá český a potažmo slovenský zákoník práce, téměř nemají v Evropské unii obdobu," upozornil Procházka.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Uprchlíci z Ukrajiny

Slovensko od Ukrajinců získalo víc peněz, než kolik jich na ně vydalo

Ekonomika
6. 5. 2025

Firmy digitalizují, získaná data ale mnohdy neumí číst

Ekonomika
6. 5. 2025
ilustrační foto

Den daňové svobody se blíží. Češi letos pracují výhradně pro stát 157 dní

Ekonomika
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ