Průzkum: Krize nezabrání <span>investovat do inovací</span>

Ekonomika
2. 9. 2009 14:00
Firmy se výzkumu nevzdávají. Konkurenční výhoda umožní přežít.
Firmy se výzkumu nevzdávají. Konkurenční výhoda umožní přežít.

Firmy se výzkumu nevzdávají. Konkurenční výhoda umožní přežít.Tuzemské firmy ani v době krize nesnižují prostředky na výzkum a vývoj. Letos v červenci téměř sedmdesát procent z nich uvedlo, že jejich náklady na výzkum a vývoj zůstávají na stejné úrovni. Vyplývá to z nového průzkumu Vysoké školy ekonomické.

"Mnoho společností se snaží čelit odbytové krizi zaváděním nových výrob a služeb, tedy rozšířením své nabídky, popřípadě její inovací. Tento trend je vidět jak v automobilovém průmyslu, tak i v mnoha jiných odvětvích," komentuje situaci na trhu Eva Kislingerová vedoucí katedry podnikové ekonomiky na VŠE.

ČTĚTE TAKÉ: Vědci dostanou přidáno. Vláda slibuje půl miliardy

Podle průzkumu ale ubylo firem, které chtěly ve srovnání s rokem 2008 výdaje na vědu a výzkum zvýšit. V březnu větší náklady na výzkum a vývoj zvažovalo 28 procent firem, v červenci to bylo sedmnáct procent. Počet společností, které náklady na vědu a výzkum snižovaly, se v červenci mírně snížil na čtrnácti procent z březnových sedmnácti procent.

Výzkum jako naděje na přežití 

"Naše statistiky ukazují podobný trend jako výsledky výzklumu VŠE," potvrzuje trend Lucie Kocourková z CzechInvestu pro on-line deník TÝDEN.CZ. Dodává, že výzkum je jeden z mála způsobů jak v současné době přežít.

To potvrzuje i mluvčí Hospodářské komory Jana Francová. "Pokud by firma nyní v období krize významně zredukovala výdaje na vědu a výzkum, mohl by se jí tento krok v budoucnu vymstít v podobě nepřipravenosti na na očekávaný ekonomický růst," sdělila Francová on-line deníku TÝDEN.CZ. 

Dlouhodobý trend v oblasti investic výzkumu a vývoje je však spíše ve skladbě investic než v objemu vložených prostředků. "U firem, které přišly či expandují přes CzechInvest, jde třetina investic jde do IT," upřesňuje Kocourková.

Marketing není priorita

Z problémů si tuzemské společnosti chtějí pomoc také škrty v oblasti marketingu a lidských zdrojů. Průzkum uvádí, že výdaje na marketing a propagaci chtělo letos v březnu snížit 26 procent firem. V červenci to bylo už dokonce 49 procent.

"Výdaje na marketing jsou v současnosti zbytné. Pro firmy je redukce výdajů na marketing nejsnadnější okamžitou úsporu při řešení tíživé situace firmy," vysvětluje pokles výdajů Francová. 

Foto: Jan Šilbach

Další čtení

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla. Kvůli nárůstu dovozu

Ekonomika
30. 4. 2025

Česká ekonomika vzrostla. Výhradně kvůli domácí poptávce

Ekonomika
30. 4. 2025
ilustrační foto

Ze čtyř sociálních dávek bude jenom jedna superdávka. Senát to schválil

Ekonomika
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ