Rostoucí zájem. Turistů ubytovaných v Česku přibylo

Ekonomika
11. 5. 2017 17:55
Karlův most v Praze je hojně navštěvován turisty.
Karlův most v Praze je hojně navštěvován turisty.

V českých hromadných ubytovacích zařízeních přenocovalo v prvním čtvrtletí 3,6 milionu hostů. To představuje meziroční nárůst o 11,1 procenta. Počet nocí strávených v českých hotelech a penzionech vzrostl o 9,3 procenta na deset milionů. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet tuzemských hostů se meziročně zvýšil o 13,8 procenta, zahraničních turistů o 8,6 procenta. Rezidentů se přesto v absolutních číslech ubytovalo zhruba o 27,5 tisíce méně než cizinců.

Tři ze čtyř hostů se ubytovali v hotelech, které tak zaznamenaly zvýšení návštěvnosti bezmála o desetinu. Penziony navštívilo o 27,1 procenta více hostů než v minulém roce a ostatní hromadná zařízení navýšila příjezdy o 5,8 procenta.

Hosté v prvním čtvrtletí přibyli ve všech krajích České republiky. Nejvíc, skoro o čtvrtinu, si polepšil Liberecký kraj. O pětinu více turistů zamířilo na Vysočinu. Domácí turisté mířili hlavně do Prahy a také do Královéhradeckého kraje, kterému letos pomohla dlouhá zimní sezona v tamějších lyžařských střediscích.

Nejvíce zahraničních hostů do Česka tradičně přijelo z Německa. V ubytovacích zařízeních přespalo 377 tisíc Němců, což bylo meziročně o 2,3 procenta méně. Druhá příčka patřila hostům z Ruské federace. "Rusové začali po několika letech útlumu přijíždět znovu ve větším počtu již na konci loňského roku," uvedli statistici. V únoru se počty ruských hostů v českých hromadných ubytovacích zařízeních zvýšily dokonce o 66,2 procenta.

Ubytovaných hostů ze Slovenska bylo v prvních třech měsících celkem 126 tisíc. Nad sto tisíc příjezdů se ještě dostala návštěvnost z Polska a Británie. Podobně jako u Němců došlo k poklesu návštěvnosti z Rakouska o necelých pět procent. "Naopak příjezdy z Koreje i Číny byly stále na vzestupu," uvedl ČSÚ.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Letenky na MS v hokeji Češi kupují od podzimu, někde prodeje převýšily rok 2023

Ekonomika
5. 5. 2025
ilustrační foto

Evropa má plán, jak se úplně odříznout od ruského plynu. Nebude to snadné

Ekonomika
5. 5. 2025

Chat s odborníkem na investice a kapitálové trhy

Ekonomika
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ