ŘSD: Dodatečné náklady na rekonstrukci D1 si ohlídáme

Ekonomika
14. 4. 2013 15:01
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Dodatečné náklady na rekonstrukci dálnice D1, takzvané vícepráce, by neměly přesáhnout více než pět procent z celkové ceny. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl šéf Ředitelství silnic a dálnic David Čermák.

Důvodem je podle něj mimo jiné fakt, že rekonstrukce se bude dělat na zmapovaném geologickém podlaží. Většinou jsou totiž důvodem navýšení ceny staveb nedůkladné geologické průzkumy, upozornil Čermák. U dřívějších dopravních staveb přesahovaly dodatečné náklady i deset a více procent.

"Odmítám, že by nastaly situace, kde by se rozpočty zvyšovaly o desítky procent nebo se prodlužoval tendr," uvedl Čermák k rekonstrukci D1.

První uzavírky na dálnici D1 kvůli opravám dvou úseků předpokládá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) koncem dubna. Jde o úseky mezi 104. a 112. kilometrem od Větrného Jeníkova po Jihlavu a mezi 153. a 162. kilometrem od Lhotky po Velkou Bíteš. Formálně byly úseky předány stavebním firmám ve čtvrtek 11. dubna, zahájení prací ŘSD předpokládá vzápětí. Rekonstrukce těchto úseků by měla stát 650 a 697 milionů korun. Celkové náklady na rekonstrukci D1 by měly činit 14 miliard korun.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Americká investiční společnost GTCR kupuje českého výrobce léků Zentiva

Ekonomika
11. 9. 2025
ilustrační foto

Ukrajině jsme dali vojenský materiál za skoro 8 miliard. Další jsme dostali

Ekonomika
Aktualizováno: 11. 9. 2025 15:36

Projekt největší baterie na světě si zajistil financování pro stavbu

Ekonomika
11. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ