Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v květnu dále klesla na 2,05 procenta a dostala se opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování. Předchozí minimum bylo v dubnu, kdy průměrná sazba činila 2,11 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Na maximu byl index v srpnu 2008, kdy činil 5,82 procenta.
Z historického hlediska je podle dat Fincentra většinou květen silnější než duben. Proto není překvapení, že i letos výrazně nízké sazby přilákaly do bank více klientů než měsíc dříve. V květnu bylo sjednáno 9077 hypotečních úvěrů, což je v meziměsíčním srovnání o 127 více. Lidé si sjednali hypotéky za celkem 16,488 miliardy korun. V dubnu objem mírně poklesl na 15,961 miliardy korun.
Rekordní sazby znovu nutí klienty půjčovat si víc peněz. V květnu sice nepřišel do banky pro hypotéku rekordní počet lidí, ale za to si půjčovali celkem vysoké částky. Průměrná výše hypotečního úvěru byla v květnu 1,816 milionu korun, což je srovnatelné s částkami z léta 2008.
Hlavní otázkou nyní je to, zda sazby budou dále klesat. V červnu zvýšila úrokové sazby Komerční banka a od 15. června i Hypoteční banka. Proti proudu jde Česká spořitelna, která podle Fincentra uvedla, že naopak ke všem nově sjednaným hypotékám s osmiletou fixací nabízí garantovanou úrokovou sazbu 1,99 procenta.
"Průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů pokračovaly v poklesu i v květnu. Pokles však již nebyl tažen dalším snižováním sazeb u bank s nejnižšími sazbami, ale spíše dorovnáváním nabídek ze strany konkurentů. Od přelomu dubna a května dochází u delších sazeb k růstu ceny zdrojů na mezibankovním trhu. Ačkoliv se nyní nacházíme v období změny trendu, růst sazeb by měl být zpomalen pokračujícím bojem o podíl na trhu hypoték," upozornil vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.
Česká národní banka zveřejnila k poskytování úvěrů na bydlení několik doporučení, například aby splatnost hypoték nepřesáhla 30 let. Podle Rajdla by s tím banky neměly mít větší problémy. Samy banky mají nastaveno, že klienty, kterým poskytují stoprocentní hypotéky a na delší dobu než 35 let, si více prověřují, dávají jim třeba i vyšší úrokovou sazbu, aby se jim vynaložené prostředky co nejdřív vrátily, dodal.
Za individuální přístup bank ke každému klientovi se přimlouvají i někteří developeři. "Jakékoliv omezení hypoték považujeme za zbytečné zpřísnění podmínek. Nechme na každé jednotlivé komerční bance či jiném finančním ústavu, ať si samy posoudí rizikovost klienta. Pokud se jim bude zdát příliš rizikový, nechť mu "napaří" individuálně i vyšší úrok. Ale rozhodně by neměl pykat trh jako celek," říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.