Schodek agrárního zahraničního obchodu se podle předběžných výsledků loni prohloubil o čtyři miliardy korun na 28,2 miliardy korun. Vývoz zemědělských produktů a potravin se snížil zhruba o miliardu na 105 miliard, naopak dovoz stoupl téměř o tři miliardy na 134 miliard korun. Vyplývá to z údajů Zemědělského svaz ČR, které vycházejí z celní statistiky Českého statistického úřadu. Agrární saldo je záporné nepřetržitě od roku 1993.
Nejlepší bilanci loni zaznamenal zahraniční obchod s obilovinami, který skončil přebytkem 7,5 miliardy korun. Tuzemští exportéři loni vyvezli zhruba 2,5 milionu tun obilí za rekordních téměř 9,5 miliardy korun. Předloňská úroda obilí 8,3 milionu tun byla třetí nejvyšší v historii země. Domácí spotřeba je přitom o více než dva miliony tun nižší. Na zahraniční trhy tak směřovalo historicky největší množství přebývajícího obilí, dvě třetiny exportu šly do Německa.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda schválila novelu o ekologickém zemědělství
V posledních letech pravidelně vznikající přebytky obilovin podle odborníků prohlubují stále klesající stavy hospodářských zvířat, zejména prasat. Obilí je totiž základní složkou krmných směsí pro ně. Více než pět miliard v plusu skončila bilance obchodu s olejnatými semeny a plody, třímiliardový přebytek vykázal obchod s živými zvířaty.
Naopak největší ztrátu pro tuzemskou ekonomiku znamenal obchod s masem a droby s dvanáctimiliardovým schodkem, o více než tři miliardy vyšším než v roce 2008. Vyvezeny bylo komodity za zhruba čtyři miliardy korun, dovozy však dosáhly rekordních 16 miliard. Maso se loni do Česka dováželo zejména z Německa a Polska. Před vstupem země do EU činily dovozy masa jednu miliardu.
Ilustrační foto: ČTK