Své finanční budoucnosti se obává 70 procent Čechů. Strach mají přitom i ti, jejichž finanční situace by se měla zlepšovat. O málo více se tenčí peněženky obávají ženy než muži. Ačkoliv v Praze je nejnižší nezaměstnanost, její obyvatelé jsou více skeptičtí ke své finanční budoucnosti než Češi z ostatních regionů.
Přestože se většina Čechů své finanční budoucnosti bojí, 31 procent respondentů věří, že se jejich finanční situace brzy mírně zlepší. Desetina dokonce míní, že se jejich situace zlepší výrazně. Čtvrtina si myslí, že se jejich peněženka naopak mírně ztenčí a 14 procent předpokládá, že se jejich situace z hlediska financí výrazně zhorší. Dvě desetiny neočekávají žádnou změnu.
"Uplynulé roky zásadně změnily přemýšlení Čechů o financích. I z našich dat plyne, že klienti jsou mnohem opatrnější, protože se obávají budoucnosti. Více než v minulosti se zajímají o to, co se stane, když na ně přijdou horší časy. Přemýšlejí také nad tím, na co si vezmou spotřebitelský úvěr, více zkoumají, zda je úvěr vedle výhodnosti i transparentní," uvedl ředitel marketingu Cofidisu Cyril Křůpala.
Největšími optimisty, co se týká finanční budoucnosti, jsou mladí do 26 let. Mírnými optimisty jsou nejčastěji lidé do 35 let, naopak skeptičtí jsou Češi od 45 let výše. Vyplývá to z průzkumu úvěrové společnosti Cofidis mezi 500 respondenty.