Cvičení energetiků Restart 2013 potvrdilo připravenost české elektroenergetiky na případný nouzový stav v ČR a lokální rozsáhlý výpadek proudu v části země. Do cvičení, které skončilo ve středu večer, se postupně zapojilo několik stovek lidí. Rozsahem bylo největší svého druhu v republice. Podrobné vyhodnocení cvičení bude trvat několik týdnů a provede je ministerstvo průmyslu a obchodu, které cvičení vyhlásilo. Řekla to mluvčí firmy ČEPS Zuzana Dvořáková. Firma ČEPS provozuje tuzemskou přenosovou soustavu.
Cvičení Restart mělo takzvanou štábní formu a prověřovalo součinnost energetiků z ČEPS a distribučních firem, hasičů, zdravotnických záchranářů, policie, samospráv a dalších subjektů. "Komunikace mezi nimi při cvičení probíhala bez problémů, a to i při simulovaném výpadku mobilních sítí," řekla Dvořáková. Cvičení podle ní potvrdilo, že havarijní plány české elektroenergetiky jsou nastavené reálně.
Cvičení začalo ve středu ráno simulovaným zborcením stožáru u Železnice na Jičínsku po větrné smršti. Následně situaci zhoršily výpadky ve výrobě proudu v celé Evropě a požár pod jiným vedením vysokého napětí napájejícím východní Čechy. V Hradeckém a Pardubickém kraji pak podle scénáře cvičení nastal takzvaný lokální blackout, bez proudu bylo asi 700 tisíc lidí. Energetici cvičně vyhlásili stav nouze pro celou Českou republiku a regulaci pro velké odběratele.
Samotné ústředí firmy ČEPS v Praze na Bohdalci se muselo vypořádat s fingovaným požárem v budově. "Došlo k evakuaci dispečerského pracoviště na záložní pracoviště jinde v Praze," řekla Dvořáková. U Železnice byla součástí cvičení výstavba náhradního stožáru pro vedení velmi vysokého napětí 400 kilovoltů. Odběratelů elektřiny v ČR se cvičení nijak nedotklo.
"Pravděpodobnost vzniku blackoutu je poměrně nízká, nicméně musíme na to být připraveni, protože blackout může přijít naprosto neočekávaně z důvodů, které jsou od ČR vzdálené stovky kilometrů," řekl ke cvičení ředitel dispečinku ČEPS Miroslav Šula.
Naposledy platil v ČR stav nouze v červenci 2006. Výpadek dodávek elektřiny tehdy mělo na svědomí především velmi horké počasí, neplánované odstavení mezinárodních vedení v zahraničí a havárie na vedení tuzemské přenosové soustavy. Velké firmy musely omezit odběr proudu a řadě z nich to způsobilo milionové škody.