Český sklářský průmysl se podle odborů pomalu vzpamatovává z krize. Zatímco ještě v roce 2010 zaměstnávaly sklářské a bižuterní podniky sotva 18 900 lidí, což bylo historické minimum, loni už se počet zaměstnanců zvýšil zhruba o pět procent na téměř 20 tisíc lidí. Ještě před krizí - v roce 2008, ale obor zaměstnával 31 240 lidí.
"Neroste jen počet zaměstnanců, zvyšují se i mzdy. Loni stouply zhruba o pět procent na 25 tisíc korun a překročily tak celostátní průměr," řekl předseda Odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu Vladimír Kubinec. Průměrná mzda v Česku přitom loni vzrostla jen o 2,2 procenta na 24 320 korun. "I pro letošní rok se nám podařilo dohodnout další růst mezd o dvě až tři procenta," dodal Kubinec. Očekává, že i počet zaměstnanců v oboru by se měl dál mírně zvyšovat, hlavně tradiční výrobci nápojového skla a skla pro domácnost podle něj počítají s dalším růstem výroby.
Výroba skla, bižuterie a porcelánu patří v Česku k odvětvím, která krize v minulých letech poznamenala nejvíce. Krach skupiny výrobců kolem majetkově propojených firem Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus a rozpad sklářského a bižuterního gigantu Jablonex připravil v letech 2008 a 2009 o práci tisíce lidí. I když se část výroby podařilo obnovit s novými vlastníky a na Jablonecku znamenal pád Jablonexu rozvoj menších bižuterních podniků, tolik lidí jako před čtyřmi lety už zřejmě toto odvětví nikdy zaměstnávat nebude.
Likvidace velkých podniků se podle Kubince odrazila i v členské základně odborů. "V řadě nových podniků už nemáme zastoupení," přiznal předseda organizace, která zastupuje zhruba 12 tisíc pracovníků. Lidé podle něj rychle zapomněli, že to byly právě sklářské odbory, kdo se jich zastal, když po rozpadu skláren zůstali bez prostředků.