Stát vrátil pracujícím důchodcům 600 milionů korun

Ekonomika
26. 11. 2014 08:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Již 600 milionů korun vrátil stát 146 tisíc pracujících důchodců z daní za rok 2013 na základě verdiktu soudu. Píše to Mladá fronta Dnes. Slevu na dani za loňský rok přiznal jedné konkrétní důchodkyni v září Ústavní soud, a umožnil tak vrácení peněz i ostatním. Důchodci se ale musí sami přihlásit. Slevu za letošní rok pak už mají jistou.

Sporné zákonné ustanovení, kvůli kterému pracující důchodci o slevu přišli, Ústavní soud zrušil z podnětu skupiny senátorů již v létě, takže se důchodci nemuseli obávat o slevu za tento rok. O peníze za rok 2013 se ale vedly spory. Na konci září soud vyhověl první individuální stížnosti na nepřiznání loňské slevy, a ministerstvo financí následně oznámilo, že vrátí pracujícím důchodcům i peníze za loňský rok. Svůj nárok mohou uplatnit do tří let.

Zákon ve zrušeném ustanovení říkal, že "daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu". Aktivní důchodci tak od začátku roku 2013 přišli o možnost snížit si daňovou povinnost až o 24,8 tisíce korun ročně. Podle ústavních soudců však právní úprava vyvolávala nerovnost.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Slovenští hoteliéři zaznamenali rekordní květen v počtu hostů

Ekonomika
14. 7. 2026

Nabídky na dostavbu D35 formou PPP podala tři konsorcia, stavět se může letos

Ekonomika
14. 7. 2026

EK schválila dalších 25 miliard Kč pro Česko na plnění Národního plánu obnovy

Ekonomika
13. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ