Stavební spořitelny se snaží zbavit starých smluv stavebního spoření, které nabízejí klientům vyšší úroky. Buď se jim snaží úroky snížit, nebo si ztráty kompenzují vyššími poplatky. Pakliže klient nechce na nic z toho přistoupit, neváhají smlouvy vypovídat.
Podobný scénář se přitom může týkat desítek tisíc smluv. "Prakticky všechny stavební spořitelny jsou aktivní v tom, aby se těchto smluv zbavily. Buď se snaží snížit úročení nebo je úpně vypovědět," říká hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.
"Řešíme to pouze v případě přespoření cílové částky, kdy oslovujeme klienty s nabídkou, aby si cílovou částku zvýšili," říká Helena Dušková z Wüstenrot. Podle ní má spořitelna takových smluv tisíce. "Do konce roku nabízíme u nově uzavřených smluv úrokovou sazbu s úspor 2,2 procenta ročně, která se od 1. 1. 2014 snižuje na dvě procenta ročně," dodává Dušková.
Právě snížení úročení bývá častým krokem spořitelen. Ne však jediným. "Spořitelny uplatňují buď navýšení poplatků za správu, nebo sníží staré úroky na nové nižší či smlouvy vypovídají," dodává Rajdl. Kolika smluv se tato situace týká však nelze zjistit. Statistika o počtu smluv stavebního spoření se v České republice totiž nevede.
"V současnosti evidujeme 30 tisíc smluv s vyšším úročením než tři procenta ročně," říká Rostislav Trávníček z Českomoravské stavební spořitelny. "Na jaře letošního roku se oslovení týkalo velmi malé části našeho klientského portfolia - zhruba 1,7 procenta našich klientů. Konkrétně šlo o necelých 11 000 smluv," tvrdí Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny. Kvůli vyšším nákladům starých smluv zvýšila Raiffeisen úhradu za vedení spořicího účtu u smluv, které jsou starší než 6 let, tedy po vázací lhůtě.
"V případě, že klient nabídku nepřijme, přistupujeme k řešením, ke kterým nás opravňují veřejné obchodní podmínky, případně platná legislativa. Klienti zpravidla naši nabídku akceptují. Výpověď smlouvy je z našeho pohledu poslední možná alternativa," uvedla na dotaz online deníku TÝDEN Hana Vaněčková z Modré Pyramidy.
Asociace českých stavebních spořitelen nemá přesný přehled o celkovém počtu smluv, tyto informace si drží každá spořitelna. Podle tajemníka asociace Jiřího Šedivého se asociace sice setkala se stížnostmi klientů, šlo však spíše o jednotlivé případy.
Postup většiny stavebních spořitelen v polovině října ve svém tiskovém prohlášení posvětila i Česká národní banka, podle které můžou spořitelny vypovědět smlouvu prakticky kdykoli, pokud jim to jejich všeobecné obchodní podmínky umožňují.