Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo stížnosti šesti bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti na zahájení trestního stíhání. Podle mluvčí zastupitelství Heleny Markusové je postup policie v této kauze v souladu se zákonem. Stíhání někdejších manažerů společnosti pro podezření z rozsáhlého podvodu při privatizaci firmy v roce 1999 tak může pokračovat.
Stíhání nemůže pokračovat jen v případě Luboše Měkoty, který náhle zemřel v březnu na golfu. Dozorující státní zástupce v kauze Petr Šereda obdržel od Měkotova obhájce podnět ke zrušení rozhodnutí o zajištění jeho majetku. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci o něm rozhodne v nadcházejících týdnech.
Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus byli ze zneužití informace a postavení v obchodním styku obviněni loni v červnu. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají. Jejich mediální poradkyně Alexandra Rudyšarová již dříve uvedla, že jsou výsledkem společenského tlaku a jsou nezákonná.
V říjnu přibylo obvinění z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle spisu způsobili státu škodu 1,7 miliardy korun.
Policie bývalým majitelům firmy obstavila bankovní účty, cenné papíry a nemovitosti, které mají v ČR. K rozhodnutí zmrazit podnikatelům český majetek vedla policii obava, že by jej mohli přepsat na příbuzné nebo převést do zahraničí.
Privatizaci MUS léta prověřují i švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura předloni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana.
Stížnosti zamítnuty, manažery Mostecké uhelné lze dál stíhat
Ekonomika
19. 4. 2013 10:28
Šest bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti je podezřelých ze zpronevěry tří miliard korun.
Autor: ČTK Foto: ČTK