Světová banka: V reformách pro podnikání hraje prim východ Evropy

Ekonomika
23. 10. 2012 08:30
V celém regionu střední a východní Evropy zlepšilo podmínky pro podnikání 88 procent zemí (ilustrační foto).
V celém regionu střední a východní Evropy zlepšilo podmínky pro podnikání 88 procent zemí (ilustrační foto).

Největší pokrok v reformách podmínek pro podnikání udělaly za poslední rok země střední a východní Evropy včetně České republiky a vůbec největší zlepšení na světě vykázalo Polsko. Plyne to z každoroční zprávy Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka a její pobočka pro soukromý sektor Mezinárodní finanční korporace.

Česká republika za poslední rok podle zprávy vykázala pokrok ve třech hodnocených oblastech - v registraci nemovitostí, zahraničním obchodě a placení daní. Další zlepšení Světová banka zaznamenala na poli pracovních zákonů, které do desítky kritérií zahrnuty nejsou. Celkově si ale ČR v žebříčku pohoršila o jedno místo na 65. příčku, protože některé země za ní se zlepšily více.

Česká vláda podle zprávy umožnila katastrálním úřadům elektronický přístup k databázi obchodního rejstříku, což odbouralo potřebu vyzvedávat si na rejstříku potvrzení. V zahraničním obchodě umožnila elektronické podávání celních deklarací a dalších dokumentů a placení daní urychlila podporou jeho elektronické formy. Česko také zlepšilo pro podnikatele podmínky u délky pracovních smluv a snížilo povinné odstupné při propouštění.

Česko nadále výrazně zaostává za Slovenskem, které za poslední rok učinilo v regulaci čtyři zlepšení ve prospěch podnikání a je na 46. místě. Největší zlepšení ze 185 sledovaných zemí udělalo podle zprávy Polsko, které díky čtyřem reformám - registraci nemovitostí, placení daní, vynucování kontraktů a řešení insolvencí - poskočilo o sedm míst na 62. příčku. V celém regionu střední a východní Evropy zlepšilo podmínky pro podnikání 88 procent zemí, konstatovala banka.

V celkovém žebříčku snadnosti podnikat letos nadále vede Singapur, za ním zůstávají beze změny Hongkong, Nový Zéland, USA a Dánsko. Do první desítky se dostaly Gruzie a Austrálie, které vytlačily Irsko a Island.

Krize a tlak ostatních zemí eurozóny vedly k vlně reforem v Řecku a Itálii. Řecko bylo z hlediska posunu v tabulce osmou nejúspěšnější zemí světa a polepšilo si o 22 míst na 78. příčku.
Zpráva řadí ekonomiky podle deseti oblastí regulace podnikání. Dobré podnikatelské klima je motorem ekonomického růstu a tvorby pracovních míst. Ve světě vládne posledních deset let na tomto poli podle Světové banky trend sbližování, což je zásluha globalizace, která směřuje investice tam, kde jsou vítány.

Ne náhodou se Venezuela za režimu socialistického prezidenta Huga Cháveze, který znárodňuje ekonomiku a odhání zahraniční investory, propadla v tabulce podmínek pro podnikání už na šesté místo od konce, mezi nejzaostalejší země Afriky. "Nechtěl bych být podnikatelem ve Venezuele," uvedl podle agentury Reuters Augusto Lopez-Claros, vedoucí týmu, který zprávu vypracovává.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ