Trh s vejci se po "vaječné válce" usadil. Ubylo polských

Ekonomika
18. 2. 2013 18:18
Vejce zlevnila na původní hodnotu, jakou měly před rokem.
Vejce zlevnila na původní hodnotu, jakou měly před rokem.

Současný český trh vajec je po "vaječné válce" vzniklé před rokem už půl roku stabilizovaný. Cena za vejce, která se v prvních loňských měsících blížila šesti korunám, se ustálila na méně než poloviční hladině, stejné jako před dvěma lety. Češi preferují tuzemská vejce a dříve razantní polský dovoz se významně snížil. Řada polských farem nestihla předělat podle norem EU od ledna 2012 klece pro nosnice a navíc Poláky postihují množící se problémy s kvalitou jejich potravin.

"Současné ceny by měly být vyšší, ziskovost výroby už je malá. Na podzim výrazně vzrostly ceny krmiv," uvedl. Tuna krmné pšenice meziročně vrostla o téměř polovinu na více než 6000 korun, což bylo naposledy v roce 2008. Sója nyní stojí až 11 tisíc korun, loni to bylo asi o 3000 korun méně. Podle jednatele České drůbeže, významného českého producenta vajec, Petra Červeného by měla po Velikonocích cena vajec ještě klesnout.

Počátkem loňského roku vyskočily ceny vajec až k šesti korunám. "Důvodem bylo, že Poláci nepředělali klece na komfortnější a jejich vejce se tak stala v EU nelegálním výrobkem," řekl jednatel.

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) ale při návštěvě u středočeských farmářů upozornil na to, že vejce z nepovolených menších klecí se do ČR stále dovážejí. A nejčastěji právě z Polska. Ministerstvo se chce na problém zaměřit. 

"Mohou to v jiných zemích falšovat tak, že na někoho, kdo ty klece má, sem přivezou vejce, která nemusí být nutně z upravených klecí," uvedl Bendl. O jak velký podíl na trhu jde, si netroufl odhadovat. Ministerstvo chce podle něj dosáhnout i toho, aby zákazník poznal české vejce už podle obalu. V současnosti je označení země původu jen na vejcích. "Měli bychom se pokusit hledat způsob, jak přinutit prodejce, aby to člověk viděl už na té kazetě, už na tom boxu," uvedl ministr.

Farma České drůbeže ve Velkém Malahově loni vyrobila k 65 milionům vajec, stejně jako o rok dříve. Zatímco ještě v roce 2011, kdy Poláci dováželi do ČR více než třetinu české potřeby vajec, firma exportovala polovinu produkce, hlavně na Slovensko a do Maďarska, od počátku loňského roku prodává v Česku přes 90 procent. Vejce odebírají velké řetězce Lidl, Penny Market a Kaufland a firma oslovuje další. Současná kapacita je využita naplno, a proto připravuje expanzi.

"Poté, co vypadli Poláci, se nám podařilo získat nové obchodní partnery. Využili jsme díru na trhu," řekl Červený. Některé řetězce už nechtějí polská vejce, jiné je tolerují, ale nakupují přes české obchodníky. "To množství ale bude nesrovnatelně menší. Odhaduji tak do deseti procent z celkové spotřeby," uvedl jednatel. Dovážet vejce lze jen z přestavěných farem, jejich seznamy se aktualizují na internetu.

Ceny vajec klesaly od počátku loňského roku postupně a na současnou úroveň se dostaly zhruba o prázdninách. "Stále ale létají. A to i když je normální rok, tak během něj třeba od 1,80 do 2,80 korun za kus. Nejnižší cena bývá v létě," dodal Červený.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Ekonomika
2. 5. 2025

Schodek rozpočtu v dubnu vzrostl na 126,1 mld. Kč, loni byl 153,1 mld. Kč

Ekonomika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ