Maloobchodní tržby v únoru bez sezonního očištění meziročně klesly o 4,7 procenta po lednovém revidovaném poklesu o 0,6 procenta. Pokles tržeb se projevil v motoristickém segmentu i v maloobchodě, nejvíce klesly v motoristickém segmentu. Uvedl to Český statistický úřad. Meziměsíčně se tržby po očištění o sezonní vlivy snížily reálně o 1,3 procenta.
Meziročně očištěné o vliv rozdílného počtu pracovních a kalendářních dní se tržby snížily o 1,7 procenta. V únoru 2013 bylo o jeden pracovní a kalendářní den méně. "Únor byl pro obchodníky druhým nejhorším měsícem za poslední tři roky, měřeno reálným objemem prodeje," upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
"Recese a s ní spojený nárůst nezaměstnanosti, zhoršování reálné finanční situace domácností a celkové obavy z dalšího vývoje si prozatím ještě vybírají svoji daň v podobě klesající spotřeby. Maloobchod je tak dalším číslem v řadě, které naznačuje, že se naše ekonomika nevymanila z dlouhé recese ani v prvním kvartále," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Únorová data tak podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera dokládají, že spotřebitelská poptávka zůstává nadále velmi slabá a lednový lepší výsledek byl jen jednorázový výkyv. "Z tohoto důvodu tak rozhodně nemůžeme mluvit o růžovějších vyhlídkách. Neočekáváme, že by se domácnosti začaly letos pouštět do výraznějšího utrácení," uvedl.
Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily reálně meziměsíčně o 1,3 procenta a meziročně po očištění o vliv počtu dní o 5,4 procenta. Neočištěné tržby klesly meziročně o 7,1 procenta, v tom za opravy o 7,9 procenta a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o sedm procent.
V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot sezonně očištěné tržby klesly reálně meziměsíčně o 1,3 procenta a meziročně očištěné o vliv počtu dní o 0,2 procenta. Neočištěné tržby se snížily meziročně o 3,6 procenta, v tom za pohonné hmoty o 7,2 procenta, za potraviny o pět procent a za nepotravinářské zboží o 1,5 procenta.
Největší snížení u potravin
Pokles zaznamenala většina sledovaných sortimentních skupin, přičemž největší vliv měl podle ČSÚ nižší prodej v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin, kde se tržby snížily o 4,8 procenta.
"Po lednovém zvýšení DPH se nedaly čekat zázraky. Zlepšení v podobě meziměsíčních růstů lze čekat až tak od druhého čtvrtletí tohoto roku. Tento rok čekáme pokles maloobchodních tržeb o 0,6 procenta," uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče.
Tržby klesly rovněž ve specializovaných prodejnách s výrobky pro sport, kulturu a rekreaci o 13,1 procenta, s potravinami o sedm procent, s výrobky pro domácnost o 2,8 procenta a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím o 1,6 procenta.
Naopak růst vykázaly prodejny počítačového a komunikačního zařízení a oděvů a obuvi. Pokračoval zvýšený zájem spotřebitelů o nákupy přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (růst o 20,8 procenta).