Únorovou inflaci zbrzdil vývoj cen v eurozóně

Ekonomika
9. 3. 2016 11:26
Peníze (Ilustrační foto).
Peníze (Ilustrační foto).

Únorová inflace v Česku zůstala nízká následkem vývoje cen v eurozóně, shodli se analytici. K meziměsíčnímu růstu cen nejvíce přispěl růst cen dovolených a zvýšení cen potravin. Opačným směrem působily ceny pohonných hmot. V dalších měsících půjdou podle nich ceny nahoru jen velmi pomalu. Spotřebitelské ceny meziměsíčně stouply o 0,1 procenta, meziroční inflace činila 0,5 procenta.

"Čísla o inflaci za únor nebyla překvapivá a dokládají, že si na její trvalejší růst musíme ještě počkat," řekl analytik Unicredit Bank Patrik Rožumberský. Růst meziměsíční inflace nejvíce ovlivnilo zdražení dovolených, které ze sezonních vlivů převážilo nad zlevněním zimních kolekcí v odívání.

Největší brzdou inflace zůstaly opět ceny u čerpacích stanic. Ty během února poklesly o další téměř čtyři procenta, a byly tak nejnižší od jarních měsíců roku 2009, poznamenal.

"Růst spotřebitelských cen v únoru ve srovnání s lednem zpomalil, nicméně leden bývá tradičně ovlivňován řadou administrativních vlivů, jako jsou změny daní nebo změny regulovaných cen," komentoval čísla analytik ING Bank Jakub Seidler. Inflace se již třetím rokem drží v pásmu mezi nulou a jedním procentem, doplnil analytik společnosti Deloitte David Marek.

Velmi nízká inflace

"Inflace v Česku zůstává nadále velmi nízká, a to navzdory silnému ekonomickému růstu doprovázenému zvyšováním zaměstnanosti i zlepšováním reálné finanční situace domácností," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Důvodem je podle něj to, že nízkou inflaci, respektive dokonce deflaci, prožívá eurozóna. Dovézt si inflaci skrze slabou korunu tak v tuto chvíli v podstatě stále není možné, dodal.

Analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká míní, že inflace bude v první polovině roku stále nedostatkovým zbožím. Až do září by se inflace měla držet pod jedním procentem, a to za předpokladu, že cena ropy vzroste k 50 dolarům za barel.

Pokud ale ropa letos zůstane v blízkosti 30 dolarů za barel, spadne česká ekonomika krátkodobě do deflace. "Zdražování ropy ale již můžeme pozorovat. Prozatím jde o tempo 'krok sun krok'. Podle našich odhadů by se inflace měla dostat na dvě procenta až počátkem příštího roku," podotkla.

Analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda upozornil na to, že tempo růstu cenové hladiny v tuzemské ekonomice zůstává nadále poměrně výrazně za inflačním cílem České národní banky, takže ta bude udržovat svůj intervenční režim minimálně do prvního kvartálu příštího roku. Nelze přitom podle něj vyloučit, že centrální banka bude nucena přistoupit k intenzivnější obraně svého závazku redukcí úrokových sazeb do záporného pásma.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

J&T prodá v přepočtu za 19 miliard korun slovenskou 365.bank belgické KBC

Ekonomika
15. 5. 2025

Paliva v Česku v týdnu dál zlevnila, ceny zůstávají nejnižší za několik let

Ekonomika
15. 5. 2025

Na českobudějovickém Výstavišti začaly výstavy Hobby a Czech Food Expo

Ekonomika
15. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ