Telekomunikační společnost UPC Česká republika, s.r.o. uváděla v jedné z veřejných zakázek nepravdivé informace. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chce kabelovou firmu zapsat na černou listinu veřejných zakázek. Firma by se tak nemohla tři roky účastnit veřejných tendrů. UPC dostala také pokutu 400 tisíc korun. Rozhodnutí úřadu zatím nenabylo právní moci.
UPC se odvolávat podle mluvčího Juraje Gerberyho nebude a pokutu zaplatí. "Jak jsme již sdělili úřadu, došlo k selhání v přípravě podkladů pro veřejnou zakázku služeb datového centra naším tehdejším zaměstnancem," uvedl Gerbery.Porušení zákona se týkalo veřejné zakázky společnosti NET4GAS, s. r. o., na poskytování služeb datového centra. UPC Česká republika podle ÚOHS k prokázání technických kvalifikačních předpokladů ve své žádosti o účast předložila a následně doplnila informace o referencích tak, že z trojice realizovaných dodávek dvě neodpovídaly skutečnosti.
"U společnosti Nodus Technologies byl uveden v referenci nepravdivý objem plnění za rok a služby nebyly poskytovány ze dvou datových center, ale pouze z jednoho. U společnosti SuperNetwork, kde i přesto, že neexistoval smluvní vztah mezi těmito dvěma subjekty, uvedl uchazeč (UPC) nepravdivou délku smluvního vztahu i objem plnění z něj plynoucí," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.Na blacklistu veřejných zakázek jsou aktuálně zapsané dvě ostravské firmy Stavoenergo a RESA - sanace a rekonstrukce, spol. s r.o. Vedle nich chce ÚOHS nechat zapsat ještě karlovarskou GSUS, s.r.o, která podle úřadu předkládala falešné reference v tendru na úklid sídla Středočeského kraje. Firma také dostala půlmilionovou pokutu.
Podle Petra Kadlece z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners zapsání firem na blacklist veřejných zakázek je trestem, který není v praxi příliš využíván. V letošním roce ale došlo k několika změnám, které mohou využívání tohoto druhu trestu učinit podstatně častější.
Od počátku roku je například možné v případě trestných činů souvisejících s veřejnými zakázkami udělovat společnostem soudní zákaz plnění veřejných zakázek dokonce až na 20 let. Firmy také mají povinnost předkládat zadavatelům seznamy svých subdodavatelů, kteří se na plnění zakázky podílely. "Pokud tak neučiní riskují stejný trest jako v případě nepravdivých informací o kvalifikaci," uvedl Kadlec. ÚOHS může nově ukládat zákaz plnění veřejných zakázek také firmám, které se v této oblasti účastnily kartelu.