Úroda brambor bude letos průměrná, ceny však možná porostou

Ekonomika
13. 11. 2012 13:17
V supermarketech se podle zemědělců dají koupit nádherné vzhledné brambory dovážené ze zahraničí, ale "nedají se moc jíst" (ilustrační foto).
V supermarketech se podle zemědělců dají koupit nádherné vzhledné brambory dovážené ze zahraničí, ale "nedají se moc jíst" (ilustrační foto).

Průměrnou úrodu brambor mají letos jejich větší čeští producenti. Podle předsedy Ústředního bramborářského svazu ČR Miloslava Chlana letos předpokládají sklizeň zhruba 654 tisíc tun brambor, meziročně o 18,8 procenta méně. Loni zažili nadprůměrnou produkci, ale ceny byly vesměs pod výrobními náklady. Letos průměrné prodejní ceny brambor rostou a postupně mají vystoupat na pět a více korun za kilogram, což je o pětinu více než náklady na vypěstovaný kilogram. Plochy bramborových polí klesly za deset let o 40 procent, meziročně o 10,6 procenta. Letos už se ale udrží, což má být za posledních 20 let poprvé.

"Letos zůstaly brambory na 24 tisících hektarech a na dalších sedmi až osmi tisících hektarech je pěstují zahrádkáři, kteří mají plochu pod jeden hektar," řekl Chlan na úterní diskusi o pěstování brambor v Plzeňském kraji. Podle něj se sice plochy osázené bramborami zmenšují, ale stoupají výnosy a zvyšuje se kvalita brambor. V Evropě se plochy brambor zvětšují jen ve Francii díky státní podpoře velkoskladů.

Asi 100 tisíc tun brambor se v ČR vykoupí na výrobu lupínků a hranolků (ilustrační foto).Smyslem svazu je podporovat pěstování a prodej v Česku vypěstovaných brambor a podporovat šlechtitele. Dovozce lze "umravnit" cenou sadby, dodal Chlan. Brambory patří podle něj mezi nejlevnější zeleninu v ČR. Svaz chce od roku 2014 zajistit, aby se na pultech poznalo, které balené brambory jsou vypěstované v ČR a které v cizině. Do Česka se ročně, podle úrody v Evropě, doveze zhruba 150 tisíc tun brambor a 50 tisíc tun českých se vyveze. "Poslední léta vyvážíme více sazby, než dovezeme," řekl ředitel šlechtitelské stanice VESA Velhartice Viktor Kopačka.

V supermarketech se podle něj dají koupit nádherné vzhledné brambory, ale "nedají se moc jíst". Spotřeba brambor klesla oproti 80. letům minulého století z více než 80 kilogramů na 65 až 68 kilogramů na obyvatele za rok. Lidé se více orientují na přílohy s rychlou přípravou.

"Cítíme pokles produkce. Loni jsme vykoupili 82 tisíc tun škrobárenských brambor, letos necelých 58 tisíc tun," řekl Ivica Punčikar, šéf Lyckeby Amylex Horažďovice, největšího výrobce bramborového škrobu v ČR. Firma podporuje pěstitele brambor "zelenými úvěry", tedy zajištěním služeb setí, ošetřování a sklizně. Podle Punčikara letos poprvé po letech dodavatelům mírně vzrostly pěstební plochy. V ČR se nakoupí přes 100 tisíc tun brambor na výrobu škrobu. Další zhruba stejné množství se zpracuje na sadbu a stejný objem na lupínky a hranolky.

V Plzeňském kraji dnes podle diskutujících expertů neexistuje velkopěstitel konzumních brambor. Zemědělská družstva na Klatovsku a Plzeňsku je sice stále sejí, ale jen pro své členy a zaměstnance. Hlavní bramborářskou oblastí Česka je Vysočina.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Uprchlíci z Ukrajiny

Slovensko od Ukrajinců získalo víc peněz, než kolik jich na ně vydalo

Ekonomika
6. 5. 2025

Firmy digitalizují, získaná data ale mnohdy neumí číst

Ekonomika
6. 5. 2025
ilustrační foto

Den daňové svobody se blíží. Češi letos pracují výhradně pro stát 157 dní

Ekonomika
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ