V ČR má oprávnění podnikat pětina lidí starších 61 let. V Praze je to 30 procent všech lidí v tomto věku a mezi muži dokonce 43 procent. Vyplývá to z analýzy, kterou uskutečnila analytická společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz. Celkem je v ČR 406 tisíc lidí, kterým je přes 61 let.
V Praze žije 73 tisíc lidí starších 61 let s podnikatelským oprávněním, což je 18 procent všech fyzických osob podnikatelů v této kategorii. Následuje Středočeský kraj (12 procent) a Jihomoravský kraj (deset procent). Nejméně podnikatelů starších 61 let žije v Karlovarském kraji, kde jejich počet dosahuje 12 tisíc.
"Praha je z pohledu podnikání nejstarší věkové skupiny výjimečná, a to co do jejich počtu i co do podílu na obyvatelstvu. Důvodem je především fakt, že zde existuje mnohem více příležitostí k podnikání než v ostatních regionech. Většina starších přitom začala podnikat v mladším věku a buď nadále podniká, nebo si pouze ponechala oprávnění k podnikání, které však již nevyužívá," komentovala statistiky analytička CRIF Věra Kameníčková.
Čtvrtina podnikatelů starších 61 let (27 procent) se věnuje především obchodu, ve kterém má oprávnění podnikat 23 procent podnikatelů a 34 procent podnikatelek. Na druhém místě je odvětví profesní, vědecké a technické činnosti, kam se řadí 18 procent podnikatelů starších 61 let. Opět jde o odvětví, které má vyšší zastoupení u žen (22 procent) než u mužů (15 procent).
Těsně za tímto odvětví nalezneme zpracovatelský průmysl s 15procentním podílem v rámci nejstarší generace podnikatelů. Toto odvětví je více zastoupeno u mužů (17 procent) než u žen (devět procent). Ve stavebnictví podniká 12 procent starších lidí a je v něm převaha mužů jednoznačná (18 procent proti jednomu procentu).